Pul bibere ince ayar

Aşırı tuz tüketimi ile mücadelede, ekmek, un, salça gibi ürünlere getirilen tuz sınırlaması şimdi de "kırmızı pul biber" ile devam ediyor.

Pul bibere ince ayar


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni baharat tebliğini Başbakanlığa yolladı. Tebliğe göre, bundan sonra baharata nişasta, irmik, kepek gibi dolgu malzemeleri katılması yasaklanırken, pul biberdeki tuz yüzde 22, yağ ise yüzde 25 azaltılacak.

AÇIK TA SATIŞA DA KISITLAMA...
Yeni düzenlemeyle artık her yerde açık baharat satışı da yapılamayacak. Dökme baharat olarak adlandırılan açık baharatlar, pazar, manav, kasap gibi yerlerde satışa sunulmayacak. Baharatların ambalajsız satıldığı yerlerde sorumluluk, tespit edilen gıda satış yerine ait olacak. Dökme satış durumunda ise baharat, gıda kodeksine uygun malzemeden yapılmış ambalaj malzemesi içinde kapalı olarak, güneş ışığına maruz kalmadan ve ortam koşullarından gelebilecek olası bulaşmalara engel olacak şekilde sergilenecek. Tebliğle birlikte, kırmızı pul biberdeki tuz, yüzde 22 azaltılarak yüzde 9'dan yüzde 7'ye, bitkisel sıvı yağ miktarı ise yüzde 25 azaltılarak yüzde 8'den yüzde 6'ya düşürülecek. Baharat karışımlarına miktarı artırmak amacıyla ürünlerin kendi doğasından gelen nişasta hariç olmak üzere nişasta, irmik, razmol, kepek ve benzeri dolgu maddeleri de katılamayacak. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!