Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Protez duyma aygıtı takıldı!

Cumhurbaşkanı Gül'ün, geçen hafta sonu İstanbul'da kulak rahatsızlığıyla ilgili ameliyat geçirdiği ortaya çıktı.

Protez duyma aygıtı takıldı!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, uzun süredir devam eden kulak rahatsızlığının tedavisi için geçen haftasonu İstanbul'da özel bir hastanede duyma kaybıyla ilgili bir operasyon geçirdiği ortaya çıktı. Rahatsızlığı nedeniyle daha önce bazı yurtdışı seyahatleri ve yurtiçi programlarını iptal etmek zorunda kalan Cumhurbaşkanı Gül'ün yapılan tüm tedaviye rağmen "işitme kaybı" yaşadığı öğrenildi. Geçtiğimiz hafta sonu bir kez daha hastaneye yatan Gül, bu kez işitme kaybını ortadan kaldırmak üzere operasyon geçirdi.

'Biyonik kulak'

VATAN'ın edindiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Gül'ün kulağında "sensörinöral işitme kaybı" bulunuyor. Bu, iç kulakta ve iç kulaktan beyne kadar olan işitme yolunda meydana gelen bozulmayı ifade ediyor. Bu nedenle tam olarak duyamayan Gül'e, duyma kaybını gidermeye yönelik müdahalede bulunuldu. Operasyonla dışardan gelen seslerin beyne ulaşabilmesini sağlamak üzere, Gül'ün iç kulağına bir protez duyma aygıtı takıldı. Gül'ün kulağına takılan proteze "biyonik kulak" da denildiği belirtilirken, bunun iç kulağın işlevini üstlenen elektronik bir aygıt olduğu vurgulandı. Bu protezin, seslerin beyne ulaşmasını sağlayacağı böylece Cumhurbaşkanı Gül'ün tam olarak duyabilmesinin sağlanacağı ifade ediliyor. Bu operasyonun sık yapılmakla birlikte kritik bir operasyon olduğu ve sonuçlarının önümüzdeki günlerde tam olarak ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Tarabya Köşkü'nde 

 Cumhurbaşkanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız, kulak rahatsızlığının tedavisi için geçen haftasonu bir operasyon geçirmiş ve bir gece hastanede kalmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın sağlık durumu iyi olup, İstanbul Tarabya Köşkü'nde çalışmalarını sürdürmektedir" denildi.

 

VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!