Proje yap parayı kap

TÜBİTAK ile Yunanistan arasında yapılan işbirliğiyle Yunanistan'a gidecek araştırmacılara mali destek verilecek.

Proje yap parayı kap

Çevre teknolojileri, doğal afetler, iletişim teknolojileri, yüksek katma değerli imalat sanayi ürünleri ile sağlık bilimleri gibi alanlarda Yunanistan için proje geliştirecek akademisyen, kamu görevlisi ve emekliler, ayda 1100 euro maaşla Yunanistan'a gönderilecek. TÜBİTAK, Yunanistan Araştırma ve Teknoloji Genel Sekreterliği (GSRT) ile yaptığı işbirliği ile Yunan araştırmacılarla ortak proje hazırlayacak araştırmacılara destek verecek. Türkiye'deki araştırmacılar TÜBİTAK'a, Yunanistan'dakiler GSRT'ye başvuracak.


Ayda 1100 euro maaş

Her iki kuruluşun da onay verdiği projeler desteklenmeye hak kazanacak. Başvurular 12 Nisan 2013'te sona erecek. Yunanistan'a gedecek Türk araştırmacılar 10 güne kadar olan kısa süreli ziyaretler için günde 120 euro, 3 aya kadarki uzun süreli ziyaretleri için ayda 1100 euro alacak. Araştırmacıların yeme-içme ve konaklama giderleri ağırlayan ülke tarafından üstlenilecek. Yurtdışı seyahat desteğinin yanı sıra Türk tarafına TÜBİTAK tarafından 120 bin TL'ye kadar araştırma desteği de verilecek. 2 yıllık destek 240 bin lirayı bulacak.

Emekliler de başvurabilecek

Projelerde doktora/tıpta uzmanlık/sanatta yeterlilik derecesine sahip akademisyenlerin yanı sıra kamu ve özelde çalışan üniversite memurları ve emekliler de yer alabilecek. Emekliler, araştırmacı veya danışman olarak ortak projelerde görev alabilecek, ancak proje yürütücüsü olamayacak. Projelerde öğrenciler ve araştırma görevlileri için burs imkanı da olacak. Yüksek lisans öğrencileri ayda 1500 TL, doktora Öğrencileri ayda 1800 TL, doktora sonrası araştırmacılar ayda 2 bin 250 TL'ye kadar burs alabilecek. TÜBİTAK, benzer programları, ABD, Bulgaristan, Belarus, Hindistan, Almanya, Slovakya ve Moğolistan ile de yürütüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!