Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Potada Avrupa kupaları iptal!

Basketbolda, EuroLeague ve Euro Cup'ta 2019-2020 sezonu koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi. Bu sezon, bu 2 kupada şampiyon ilân edilmeyecek. Gelecek sezon EuroLeague aynı 18 takımla devam edecek.

Potada Avrupa kupaları iptal!

EuroLeague CEO'su Jordi Bertomeu, organizasyonda yer alan tüm takımlara 2019-2020 sezonunun iptalini önerdi. Aralarında Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko'nun da olduğu 18 kulüp, oybirliğiyle "iptal" kararı aldı.

TOFAŞ DA SEZONU KAPATTI
Aynı şekilde, Tofaş'ın Avrupa'da mücadele ettiği çeyrek finale kaldığı Euro Cup'ta da sezon iptal edildi. Böylece, basketbolda, Türkiye Ligi'nden sonra Avrupa kupalarında da sezon sonlanmış oldu.

TOFAŞ'TAN AÇIKLAMA

Euroleague yönetimi, Koronavirüs pandemisi nedeniyle 7Days Eurocup 2019-2020 sezonunun sonlandırıldığını açıkladı.

Dünya çapında yaşanan ve etkisi halen devam eden Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle 7Days Eurocup 2019-2020 sezonu sonlandırıldı.

Euroleague yönetimi, ​​COVID-19 pandemisi ile ilgili son gelişmeleri değerlendirmek için bugün yaptığı toplantının ardından 12 Mart 2020 tarihi itibarıyla süresiz olarak askıya aldığı Euroleague ve Eurocup sezonlarının sonlandırıldığını açıkladı.

2019-2020 Sezonunda 7Days Eurocup'ta başarılı sonuçlara imza atan TOFAŞ Basketbol Takımı, normal sezonda grubunu 5 galibiyet-5 mağlubiyetle 3. sırada tamamlayarak adını TOP16'ya yazdırmış, ardından bu turda da aldığı 4 galibiyet-2 mağlubiyetle grup ikincisi olarak bu kupada tarihinde ilk kez son 8'e yükselmişti. Mavi Yeşilliler, çeyrek finalde ise Yunanistan temsilcisi Promitheas Patras ile eşleşmişti.

Euroleague resmi internet sitesinde yer alan açıklamada 2020-2021 sezonunun 30 Eylül-1 Ekim 2020 tarihlerinde başlayacağı belirtilirken, şu ifadelere yer verildi;

- Sporcularımızın, taraftarlarımızın, personelimizin, ortaklarımızın ve yerel topluluklarımızın sağlığı ve güvenliği bizim önceliğimizdir.

- COVID-19'un farklı EuroLeague ve EuroCup bölgelerindeki çeşitli evrimi, tüm ekiplerin antrenman kamplarını organize edebilecekleri ve aynı koşullar altında resmi karşılaşmalara hazırlanabileceklerini garanti etmemektedir.

- Yukarıdaki durumlar, yerel makamların vatandaşlarının hareketlerine farklı kısıtlamalar getirmesine neden oldu ve tüm ekiplerin belirlenen yerlere seyahat edebilmelerine dair hiçbir garanti vermediler.

- Daha önce onaylanmış olan en az üç haftalık antrenman kampı programına kıyasla süresi kısaltılmış antrenman kampı oyuncular için daha fazla sakatlanma riskine neden olur.

- Spordaki bütünlüğün sağlanması nedeniyle, az sayıda takım ile oynama dahil olmak üzere tüm sistemsel değişiklikler gözden geçirilerek vazgeçildi.

- Karşılaşmalar için kapsamlı bir tıbbi protokol geliştirilmesine rağmen, şu anda halk sağlığı yetkilileri tarafından uygulanmakta olan tıbbi protokollere göre, COVID-19 testi pozitif çıkan herhangi bir oyuncu, antrenör veya hakem için kişisel karantina süreci gerekmektedir. Bu nedenle, son iki buçuk ay boyunca karşılaşmaların Temmuz ayında düzenli olarak tamamlanabileceğine dair gerekli garanti alınamamıştır.

- Önceden belirlenmiş son tarihleri değiştirmeme kararımızı (Nihai bir karar almak için Mayıs ayı sonunda ve yarışmaları bitirmek için Temmuz ayı sonu) Yerel lig mücadelelerini ve 2021 yazında oynayacak olan milli takım karşılaşmaları da dahil olmak üzere 2020-2021 sezonu takvimini değiştirmekten ve etkilemekten kaçınmak için bu karar alınmıştır.

- Spor bütünlüğü ve adalet değerlerini korumaya uygun olarak, Yönetim Kurulu hiç bir takımı 2019-20 EuroLeague veya EuroCup şampiyonu kılmamaya karar vermiştir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!