Portekiz'de kesinti ve işçi çıkarmalara iptal

Portekiz'de Anayasa Mahkemesi, tasarruf paketinde yer alan kesinti ve işçi çıkarma planlarının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Portekiz, AB ve IMF'nin kurtarma paketiyle krizi aşmaya çalışıyor.

Portekiz'de kesinti ve işçi çıkarmalara iptal

 

Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kurtarma programıyla yaşadığı ekonomik krizi aşmaya çalışan Portekiz'de Anayasa Mahkemesi önemli bir karara daha imza attı. Mahkeme, tasarruf paketinde yer alan ve çalışanların işten çıkarılmasını kolaylaştıran planın anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

'İŞ GÜVENLİĞİ GİDİYOR'

Kararı Anayasa Mahkemesi Başkanı Joaquim de Sousa Ribeiro açıkladı: "Mahkeme, kamu çalışanlarının haklı olarak görevden uzaklaştırılarak azaltılamayacağını asla söylemedi. Bu anlaşma için de öyle demedik. Biz bunun bu şekilde yapılamayacağını söylüyoruz. İnsanlar bu durumda iş güvenliğini kaybedecek."

HÜKÜMETİN ELİNİ ZAYIFLATACAK

Bu durumun hükümetin elini zayıflatacağı belirtiliyor. Başbakan Pedro Passos Coelho ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Portekiz, 2011'de AB ve IMF'den 3 yıllık program ile 78 milyar euro kurtarma yardımı almak için anlaşmıştı. Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz nisan ayında ve 2012 yılında da devlet bütçesinde yapılan bazı kesintilerin anayasaya aykırı olduğunu açıklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!