Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Pompeo Ürdün'den mesajı verdi: İran'a yönelik baskılar iki katına çıkacak

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'a yönelik baskılarını diplomatik ve ticari alanda iki katına çıkaracaklarını söyledi.

Pompeo Ürdün'den mesajı verdi: İran'a yönelik baskılar iki katına çıkacak

Pompeo, 7 ülkeyi kapsayacak Ortadoğu turunun ilk durağı Ürdün'ün  başkenti Amman'da Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi ile görüşmesinin ardından ortak  basın toplantısında konuştu.

Ürdün'ün ABD için bölgesel stratejik bir ortak olduğunun altını çizen  Pompeo, Suriye krizinin barışçıl yollarla çözülmesi için Amman'ın önemli bir rol  üstlendiğini belirtti, ülkesinin de Ürdün'ün iç istikrarına taahhüdünü vurguladı.

Pompeo, ziyaretinin öncesinde verdiği İran karşıtı mesajlarını  yineleyerek, "Ürdün'ün de aralarında olduğu ABD müttefikleri, İran'ın bölge için  oluşturduğu devasa risk konusunda hemfikir. Başkan'ın adamlarımızı Suriye'den  çekme kararı hiçbir şekilde bu tehditleri (İran ve DEAŞ) bertaraf etme  konusundaki kapasitemizi etkilemeyecektir." diye konuştu.

ABD'nin İran'dan "normal" bir ülke olmasını istediğini ifade eden  Pompeo, "İran'a yönelik baskıyı sadece diplomatik alanda değil ticari alanda da  iki katına çıkaracağız." dedi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi de ABD'li mevkidaşının ülkesine "doğru"  zamanda önemli bir ziyaret gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, Pompeo ile bölgeyi  ilgilendiren konularda derin bir diyalog fırsatı bulduklarını söyledi.

Filistin-İsrail çekişmesini etraflıca ele aldıklarını vurgulayan  Safadi, taraflar arasındaki müzakerelerin dondurulmasının tehlikeli bir durum  olduğu ve siyasi çözümlere ilişkin ufukların görülmesi gerektiğini kaydetti.

Suriye'nin birlik ve istikrarını koruyacak siyasi çözüm yollarını da  konuştuklarını aktaran Safadi, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesi konusunda  ise karşı taraftan Ürdün sınırlarının korunması garantisini teyit ettiklerini  dile getirdi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi, Tahran yönetiminin nüfuz politikalarına  bir sınır getirmesi ve ülkelerin egemenliklerine saygı duyması gerektiğine  dikkati çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Ortadoğu turu kapsamında Ürdün'ün  ardından Mısır, Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Umman ve Kuveyt'i ziyaret  edecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!