Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Polis müdahale etti

İstanbul'da 5. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı'nı protesto etmek isteyen Halkevleri grubu üyesi bir gruba polis biber gazı ile müdahale etti. Gazdan etkilenen göstericiler uzun süre yerden kalkamadı.

Polis müdahale etti

 

Harbiye'de toplanan Halkevleri üyesi yaklaşık 30 kişi, 5. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı'nı protesto etmek için sempozyumun düzenlendiği İstanbul Kongre Merkezi'ne yürümek istedi,

"İstanbul ulaşamıyor kar, rant, çile değil parasız nitelikli ulaşım" yazılı pankartla TRT Radyo Evi ve Harbiye Orduevi arasında çevikkuvvet tarafından durdurulan eylemciler, polisin basın açıklamasını burada yapmaları yönünde uyarılarına karşın kongre merkezine gitmek istedi.

Sempozyuma katılıp yetkililere görüş bildirmek istediklerini de söyleyen eylemciler "Ulaşım hakkımız engellenemez", "Topbaş şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları attı.

Daha sonra polis barikatına doğru yürüyüşe geçti. Eylemcilerin barikatı zorlaması üzerine polis, gruba müdahale etti. Müdahale sırasında polis, kalkanlarıyla eylemcileri uzaklaştırırken bazı eylemciler de pankart sopalarıyla polise vurdu. Çevikkuvvet polisleri son olarak eylemcilere biber gazı sıktı.

Biber gazından etkilendiler

Bazı eylemciler sıkılan biber gazından etkilenince yerlere düştü.

Bir süre yerde kalan eylemciler daha sonra arkadaşları tarafından hastaneye götürüldü.

Bu sırada barikat önünde toplanan diğer eylemciler burada basın açıklaması yaptı. İstanbul Halkevleri Başkanı Özge Ozan yaptığı açıklamada, "Bizler burayı zorladığımız için karşımızda biber gazı, polis barikatı ve polis copu görüyoruz. İşte Kadir Topbaş'ın yönettiği İstanbul budur. Polislerle korunan, halkın ulaşım hakkını savunanlara barikat kuran İstanbul budur" dedi.

Grup açıklamanın ardından ulaşım sorunlarını gösteren dövizleri polis barikatının önüne bırakarak olay yerinden ayrıldı.

 

KAYNAK:CNN
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!