Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Polis karakoluna bombalı saldırı

Suriye'nin başkenti Şam'ın kuzeyindeki Deir Atiyeh kentinde bombalı bir araçla düzenlenen saldırıda 10'u polis 13 kişi öldü.

Polis karakoluna bombalı  saldırı

 

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin açıklamasına göre, saldırı Deir Atiyeh kentindeki bir polis karakolu yakınında meydana geldi. Suriye devlet haber ajansı Sana da saldırıyı doğruladı ve 'terörist saldırıda ölenler olduğunu' duyurdu. Bombalı saldırı, Suriye ordusunun başkent Şam çevresinde kontrolü yeniden ele geçirmeye çalıştığı bir dönemde meydana geldi. Ordu Cabar'ı geri aldı. Muhabirler, hükümet güçlerinin, aylardır muhalif güçlerin elindeki Cabar bölgesinde kontrolü sağladıklarını ve Kabun bölgesine doğru ilerlediklerini bildiriyorlar. Muhalif güçler, Cabar ve Kabun'dan, başkent Şam'ı hedef alan havan saldırıları düzenliyorlardı. Suriye ordusu yetkilileri "Ordumuz Cabar'a doğru hızla ilerliyor. Bölge bir kaç gün içinde, çok iyi planlanmış bir çalışma sonucunda kontrol altına alınacak" açıklamasını yaptı.

Bölgedeki muhaliflerden gelen bilgiler ışığında Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Kabun'da yaklaşık 200 sivilin, hükümete bağlı askerler tarafından bir camide zorla alıkonulduğunu da iddia etti.

Bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamayan bu habere göre, cami çevresinde çıkan çatışma sırasında ordunun geri çekildiği, sivillerin de kaçmayı başardıkları söylendi.

Öte yandan, cihad yanlısı gruplar ve başlıca muhalif örgütlenme Özgür Suriye Ordusu arasında Halep kentindeki çatışmaların yoğunlaştığı haberleri geliyor.

Çatışmaların, Özgür Suriye Ordusu'nun üst düzey komutanlarından Kemal Hamamî'nin Latakiye'de öldürülmesinin ardından arttığı belirtiliyor.
"Suriye'ye 'yüzlerce' savaşçı gönderdik"

Pakistan'daki Taliban örgütlenmesi de Reuters Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Suriye'ye yüzlerce savaşçı gönderdiklerini açıkladı.

Taliban'ın üst düzey bir komutanı, ajansa yaptığı açıklamada, "Arap dostlarımızın talebi üzerine yüzlerce savaşçımız Suriye'ye gitti ve orada kamp kurdu" dedi.

Birleşmiş Milletler, Suriye krizinin başladığı günden bu yana 93 bin kişinin öldüğünü açıkladı.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!