Polis delilleri deniz otobüsüyle yetiştirdi

Sancaktepe'de, yanındaki işyerinden tünel kazarak girdikleri kuyumcudaki çelik kasadan 18 kilogram altın çaldıkları ileri sürülen 6 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Polisin çalıntı altınları bulduğu gerekçesiyle yakaladığı A.T.'nin mahkemeye "Ben bu işin içinde değilim." diye ifade verdiği sırada polisin, şüphelinin altınları erittirip, paraya çevirdiği görüntüleri deniz otobüsünü kullanarak mahkemeye ulaştırması sonucu fenalık geçirdiği öğrenildi.

Polis delilleri deniz otobüsüyle yetiştirdi

Sancaktepe'de 30 Aralık 2012'de meydana gelen olayda şüpheliler bir çiçekçiyi kandırarak, buradan kazdıkları tünelle girdikleri işyerinde kasayı oksijen kaynağı ile açmış ve mağdurun ifadesine göre de 18 kilogram altını çalarak kaçmışlardı.

HIRSIZLAR KISA SÜREDE YAKALANMIŞTI.

Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri olayla ilgili yaptıkları tahkikatta olaya karışan Haydar Y.,  Ali O, Coşkun Ö., Ozan U. ve Turgay G. ve A.T.'yi gözaltına aldı. Olaya karışan Hasan P. ise firari olarak aranmaya başlandı. A.T.'nin evinde yapılan aramada yaklaşık 100 gram altın ziynet eşyası bulundu. Poliste işlemleri tamamlanan Haydar Y., Ali O., Coşkun Ö., Ozan U., Turgay G. ile A.T.,  ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyerek Kartal Adliyesine çıkarıldı.

Polis şüphelilerin mahkemeye çıktığı gün çalınan altınların izini Kapalıçarşı'da buldu. Kapalıçarşı'da Altın Eritme atölyesi bulunan bir kişi A.T.'nin birkaç gün kendisine eritmek üzere 5 kilogram 700 gram altın getirdiğini söyledi. Polis başlattığı soruşturmada hemen güvenlik kamera görüntülerini inceledi. Görüntüler ve işyeri sahiplerinin ifadelerinden A.T.'nin getirdiği altınları erittirerek 9 adet "Takoz" tabir edilen külçe altına çevirttiği ortaya çıktı. A.T.'nin bunlardan 7'sini işyeri çırağına vererek ayar atölyesine gönderdiği ve sertifika aldığı, altınların daha sonra 375 bin lira karşılığında bozdurulduğu öğrenildi. A.T.'nin daha sonra bozdurmadığı iki 'Takoz' altın ve paralarla birlikte Kapalıçarşıdan ayrılırken güvenlik kameraları tarafından görüntülendiği tespit edildi. Bu arada A.T.'nin daha sonra alacağını söyleyerek bıraktığı 485 gram altına polis tarafından el kondu.

Zanlıların mahkemeye çıktığı gün yaşanan bu olaylarda, polis adeta zamanla yarıştı. İfade ve görüntüler, mahkemenin şüphelilerle ilgili karar vermeden yetiştirilmesi için bir ekip tarafından önce Gayrettepe'deki Emniyet Müdürlüğü'nden Kabataş İdo İskelesi'ne götürüldü. Buradan bir polis memuru yeni belge ve delillerle bindiği deniz otobüsü ile Kartal'a gitti. Orada bekleyen bir ekip otosu yeni belgeleri mahkeme bitmeden Kartal Adliyesi'ne yetiştirdi.

YENİ DELİLLERİ GÖRÜNCE FENALAŞMIŞ

Bu sırada mahkemede ifade veren A.T.'nin eskiden kuyumculuk yaptığını, ancak uzun süredir altın ticareti yapmadığını altın alıp satmadığını anlatırken içeri giren polis memuru, yeni delilleri hakime sundu. Gelen belgeleri inceleyen mahkemenin, delilleri söylediği A.T. fenalık geçirdi.

MAHKEME HEPSİNİ TUTUKLADI

Mahkeme şüpheliler Haydar Y., Ali O., Coşkun Ö., Ozan U., Turgay G. ile A.T. tutuklu yargılanmalarına karar verdi. Polisin altınların geri kalanını bulmak ve firari şüpheli Hasan P.'yi yakalamak için operasyonları sürdürüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!