PÖH'ü vuran darbecilere 47 milyon liralık dava

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında savaş uçakları tarafından vurulan ve 51 polisin şehit olduğu Gölbaşı'ndaki Polis Özel Harekat yerleşkesindeki hasar için Emniyet Genel Müdürlüğünce 406 darbe sanığı hakkında 46 milyon 920 bin 467 lira maddi tazminat davası açıldı.

PÖH'ü vuran darbecilere 47 milyon liralık dava

Davalılar arasında örgüt elebaşı Fetullah Gülen ile hazırlık  aşamasındaki ifadesinde Polis Özel Harekat binasını vurduğunu itiraf eden sanık  eski pilot yarbay Mustafa Azimetli ile diğer pilotlar Uğur Uzunoğlu, Hüseyin  Türk, Ekrem Aydoğdu, Mehmet Çetin Kaplan ve Ertan Koral da yer alıyor.

Gölbaşı 1. Asliye Hukuk Mahkemesince görülecek davanın dilekçesinde,  darbe girişimi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Gölbaşı'nda konuşlu  Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı, Polis Akademisi Başkanlığı ve Havacılık  Dairesi Başkanlığı birimlerinin taşınır ve taşınmaz mallarında meydana gelen  zararın cuntacılardan tahsil edilmesi istendi. 

Davalıların, eylemleri nedeniyle doğan zarardan müşterek ve  müteselsilen sorumlu oldukları belirtilen dava dilekçesinde, mahkemece kurum  lehine 46 milyon 920 bin 467 lira  maddi tazminata hükmedilmesi talep edildi.

Mal varlığı kaçırma ihtimaline karşı ceza davaları beklenmeksizin  davalıların taşınır ve taşınmaz malları ile üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları  üzerine tedbir konulması talep edilen dilekçede, "bir numaralı davalı" örgüt  elebaşı Gülen'in darbe girişiminin planlayıcısı olduğu ve emrini verdiği  vurgulandı.

Sözde konsey üyeleri davalı

Davalı 406 kişi, Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı, Genelkurmay  Başkanlığı karargahı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel  Kuvvetler Komutanlığındaki darbe girişimi eylemleri nedeniyle görülen davalarda  "sanık" olarak yer alıyor.

Bu isimler arasında sözde yurtta sulh konseyi üyeleri sanıklar Akın  Öztürk, Ahmet Bircan Kırker, Ali Kalyoncu, Ali Osman Gürcan, Erhan Caha, Gökhan  Şahin Sönmezateş, Hakan Evrim, Mehmet Partigöç, Murat Aygün, Özkan Aydoğdu, Ünsal  Coşkun, Ömer Faruk Harmancık, Sinan Sürer, İlhan Talu, Kubilay Selçuk, Mehmet  Dişli, Osman Ünlü, Ahmet Özçetin, Ali Yazıcı, Bilal Akyüz, Cemil Turhan, Doğan  Öztürk, Fırat Alakuş, Mehmet Şahin, Muhsin Kutsi Barış, Murat Koçyiğit,  Mustafa  Barış Avıalan, Muzaffer Düzenli, Orhan Yıkılkan, Osman Kardal, Osman Kılıç,  Ramazan Gözel, Turgay Sökmen, Halil Gül, Ertuğrul Terzi, Özcan Karacan ve Savaş  Kabaklı da bulunuyor.

Polisleri şehit eden pilotları takdir etmişlerdi

Darbecilerin bombalı saldırısına ilişkin Gölbaşı Cumhuriyet  Başsavcılığınca hazırlanan fezlekede, sanık eski pilotlar Uğur Uzunoğlu ile  Hüseyin Türk'ün, Akıncı Üssü'nden aldıkları talimatla Özel Harekat Daire  Başkanlığına ilk bombayı attıkları ve 44 polisi şehit ettikleri belirtildi. 

Bu saldırının hemen ardından pilotlar Mustafa Azimetli, Ekrem Aydoğdu,  Mehmet Çetin Kaplan ve Ertan Koral da aynı yerleşkedeki Emniyet Havacılık Daire  Başkanlığını hedef aldı ve 7 polisi şehit etti.

Saldırının detaylı şekilde anlatıldığı fezlekede, darbe girişiminin  ilk saatlerinde pilotların Emniyet Havacılık ve Özel Harekat'ı havadan  izledikleri kaydedildi.

Buradaki hareketliliği darbenin komuta merkezi Akıncı Üssü'ne bildiren  pilotların, "Vuralım mı?" diye sordukları ifade edilen fezlekede, sanık eski  yüzbaşı Ahmet Tosun'un, "Vurabilirsiniz." karşılığını verdiği ve saldırının  ardından "Elinize sağlık." dediği de yer aldı.

Kurumlar darbecilerin peşini bırakmıyor

Darbe girişimi sırasında bombalama sonucu oluşan zararın karşılanması  için daha önce TBMM, 124 darbe sanığı hakkında 19 milyon 472 bin liralık tazminat  davası açmıştı.

Aynı gerekçeyle 661 sanık hakkında tazminat davası açan Emniyet Genel  Müdürlüğü, Ankara İl Emniyet Müdürlüğünün taşınır ve taşınmaz mallarındaki hasar  için kurumun lehine 34 milyon 559 bin 647 lira maddi tazminata hükmedilmesini  talep etmişti.

TÜRKSAT avukatları da örgüt elebaşı Gülen ile cuntanın kritik  isimlerinin de arasında bulunduğu 162 sanık hakkında 7 milyon 27 bin 655 liralık  tazminat davası açmıştı.

Milli Savunma Bakanlığınca, FETÖ'nün darbe girişiminin komuta merkezi  olarak kullanılan Akıncı Üssü'nde oluşan maddi zararın karşılanması için 500  sanık hakkında 4 milyon 545 bin 14 liralık tazminat istenmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!