Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

PKK uyuşturucuyla mücadele ediyor

TBMM Genel Kurulu'nda "darbe" tartışması yaşandı. Birbirlerinin üzerine yürüyen AK Parti ve CHP'li milletvekillerini, diğer milletvekilleri araya girerek ayırdı. Sırrı Sakık'ın PKK'ya ilişkin açıklamasına ise MHP ve AK Partili vekillerden sert tepki geldi.

PKK uyuşturucuyla mücadele ediyor

 

 

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Mısır'da yapılan askeri müdahaleye karşı olduklarını ve kınadıklarını belirtirken, "Ancak, sandıktan alınan oydan sonra kitlelerin duyarlılıklarına kulakların tıkatılmaması, fırsatçılara fırsat verilmemesi hususlarında da hepimize bir ders olmasını diliyorum" dedi.

Çorum'da yaşanan olayları hatırlatan Köse, "Bu neyi hatırlatıyor bize? Bugün de Sayın Başbakan 'İstanbul'daki bir camide alkol tüketildiğini ve ahlaka aykırı hareketler yapıldığını' söyleyerek bir kısım insanları tahrik ediyor ve ayrımcılığı körüklüyor" dedi.

BU İKTİDAR ŞAPKAYI ALIP GİTMEDİ

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ise "Postalı görüp şapkasını alıp gidenlerden değildi bu iktidar. AK Parti Genel Başkanı'nın dik durması ve demokrasi ve hukuk devletine inanması gereğince bunlara set çekti ve darbe ortamı oluşturamadılar. Bu darbe ortamını oluşturamayan zihniyet Gezi Parkı'nda çıkan uluslararası bağlantıların da etkisiyle orada çıkan isyana mal bulmuş mağribi gibi saldırmaya çalıştılar" dedi.

"SİVİL DARBE BİLE YAPTIRIR"

Tekrar kürsüye gelen Köse, "Amerika'nın destek vermediği hiçbir darbenin başarılı olma şansı yok. Çok iyi geçiniyorsunuz, Türkiye'de darbe falan olmaz. Eğer Amerika isterse sizin içinizden böyle bölerek sivil darbe bile yaptırır" diye konuştu.

'PKK UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDİYOR'

Aranın ardından önerge üzerinde BDP grubu adına söz alan Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Mısır'da darbe olduğunu, bazı şahsiyetlerin postal seslerinden devrim yaratmaya çalıştığını söyledi. Sakık, "Askeri darbeden devrim yaratılır mı? Biz, dünyanın neresinde olursa olsun, amasız lakinsiz şekilde darbecilere karşıyız. Her darbeci alkçaktır. Ülkemizde de yapanlar alçaktır" dedi.

Lice'deki olayların uyuşturucuyla bağlantısının kurulduğunu belirten Sakık, "El vicdan. PKK'nın uyuşturucu ile mücadele ettiği bütün dünyada biliniyor. Avrupada aileler bu konuda minnettarlıklarını ifade ediyorlar. Bu konuda bir bağlantı bulursanız ben milletvekilliğinden istifa etmeye hazırım. İftira ve yalanlarla bu iş yürümez" dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ÖVMEK YAKIŞMIZ

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, yerinden söz alarak, "Bir terör örgütünü burada övmek hiçbir milletvekiline yakışan bir hareket değildir, terör örgütünü övenleri şiddetle kınıyorum" diye konuştu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, PKK'nın uyuşturucu, insan ticareti yaptığıyla ilgili hükümler olduğunu belirterek, "PKK'yı Meclis kürsüsünden kimse aklamaya kalkmasın" dedi. Sırrı Sakık'ın "PKK'nın benim övgülerime ihtiyacı yok. PKK siyasi bir harekettir" sözleri milletvekillerinin tepkisine yol açtı. CHP'nin önerisi kabul edilmedi. Daha sonra "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Torba Teklif"in görüşmelerine geçildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!