'PKK Sincar'da 9 üs daha kurdu' iddiası

PKK'nın Irak'ın Sincar bölgesine Kandil ve Suriye'den bölgeye teröristlerin gönderdiği öğrenildi. Örgütün bölgede 9 kampta 500 militan eğittiği iddia edildi.

'PKK Sincar'da 9 üs daha kurdu' iddiası

Terör örgüti bölgede kurduğu 9 terör üssünde militanlara eğitim vermeye başladı. IŞİD tehdidini kullanarak Ezidi gençleri de silahlandırdı. Suriye'deki militanlarını, isim oyunu yapıp "Suriye Demokratik Güçleri" olarak adlandıran PKK, burada da aynı yöntemi uyguluyor. "Şengal Savunma Birlikleri-YBŞ" adını kullanan PKK'lıların sayısının 500-1000 arasında olduğu tahmin ediliyor. Kampları yöneten Haydar Şeşo adlı teröristin de Kandil'den bölgeye gönderildiği ve ABD ile üst düzey ilişkiler kurduğu belirtiliyor.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan, Şeşo'nun ABD Özel Kuvvetleri komutanları ve istihbarat birimleri ile sık sık görüştüğünü öne sürdü. Yavuzaslan, Şeşo'nun Temmuz 2015'te de ABD'de özel davetli olarak ağırlandığını, Kongre üyelerinin yanı sıra CIA, Pentagon ve Dışişleri yetkilileriyle görüştürüldüğünü söyledi.

BAĞDAT YÖNETİMİ ENGELLEMEK BİR YANA PARA BİLE GÖNDERİYOR

"Şengal Direniş Birlikleri" adı altında eğitim verilen 2 bin 600 Ezidi'ye her ay 450 dolar, 311 PKK'lıya ise 810 dolar ödendiği öne sürüldü. Bu para, Bağdat yönetiminin DEAŞ'la savaşan Şii milis gücü Haşdi Şabi için ayırdığı kaynaktan tahsis ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!