"PKK'nın savaşacak enerjisi yok"

Abdullah Öcalan'ın kardeşi ve eski PKK yöneticisi Osman Öcalan'a göre, Paris'te infaz edilen Sakine Cansız'ı Rıza Altun öldürdü. Öcalan terör örgütüyle ilgili önemli tespitlerde bulunurken Erdoğan'a da övgüler yağdırdı.

''PKK'nın savaşacak enerjisi yok''

Osman Öcalan "Kandil savaşı sürdürebilecek bir enerjiye sahip değil. Herkesten daha çok barışla isterler" dedi.  Öcalan "PKK 9 yıl önce daha dinamikti, şimdi ise yorgun düştüler. Savaşı sürdürecek enerjileri kalmadı" değerlendirmesinde bulunurken Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadın la ilgili olarak da Rıza Altun'un öldürtmüş olabileceğini söyledi.
PKK'NIN ENERJİSİ KALMADI

PKK'nın, aradan geçen 9 yılda kendi dediği noktaya geldiğini öne süren Öcalan "PKK 9 yıl önce daha dinamikti, şimdi ise yorgun düştüler. Savaşı sürdürecek enerjileri kalmadı" yorumunda bulundu.

Kürt sorununun çözümüyle ilgili olarak Erdoğan'ın lider gibi davrandığınının altını çizen Öcalan şunları söyledi:

ERDOĞAN'A ÖVGÜLER

"Büyük sorunları hep büyük liderler çözmüştür. Sistem kurucu lider Mustafa Kemal'in ardından gelen Menderes ve Özal dört dörtlük liderler değildi. Sayın Erdoğan ise bir lider gibi davranıyor. Çözüm üretebilir, bunun sitemini kurabilir. Bu güce ve yeteneğe sahiptir."

İşte Ruşen Çakır'ın Osman Öcalan'la yaptığı röportajın en kritik bölümü:

"SAKİNE'Yİ RIZA ÖLDÜRTMÜŞTÜR"

- Sizce Sakine Cansız'ı kim öldürdü?

Öcalan: Bakın, PKK Avrupa'da faaliyetlerini Hollanda merkezli yürütürdü. 2001'de Murat Karayılan Avrupa'da başarılı olamayınca yerine Rıza Altun gönderildi. O ise Fransa'da örgütlenmeyi tercih etti. Hatırlıyorum, biz PKK'den ayrıldıktan sonra bir yerde oturuyorduk, o Nizamettin Taş'a telefon açtı ve "Sizle birlikte hareket etmek için geliyorum, yanımda bir miktar da para getireceğim" demişti. Sonra Rıza gelmedi. Fransa'da ikamet aldığını söylediler. PKK ile arasını da düzeltti. Sanıyorum, geleceğini güvenceye almak için bir kısım örgüt parasını zimmetine geçirdi. Biz de beklediğimiz desteği bulamadığımız için bizlere katılmadı, o parayı da kendine sakladı. Sakine muhtemelen Altun'un bu yaptıklarını tespit etti, üzerine gitti. Bunun üzerine Rıza rahatsız oldu. Biraz çetevari, Mafyavari bir kişiliği olduğu için o suikast gündeme geldi. Tabii elimde herhangi bir belge filan yok. Öte yandan bazı Ergenekon artıklarının yapma ihtimali de bütünüyle yadsınamaz. Ama PKK'nin örgüt yapısı Sakine'yi tasfiye etmez çünkü o hiçbir dönem PKK yönetimine tehlike oluşturabilecek bir ağırlığa sahip değildi.

- Tetikçiler PKK içinden olabilir mi?

Öcalan: Rıza Altun'un hem Türk derin devletiyle, hem bir dönem İran sorumlusu olduğu için İran istihbaratıyla ve nihayet Fransız istihbaratıyla iyi ilişkileri olmuştur. Dolayısıyla Ergenekon ile İran ve Fransız istihbaratları Rıza üzerinde etkili olmuş olabilirler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!