PKK'nın kaçırdığı askerler ne zaman geliyor?

İçişleri Bakanı Muammer Güler, PKK'nın kaçırdığı kamu görevlilerinin yarın serbest bırakılabileceğini söyledi.

PKK'nın kaçırdığı askerler ne zaman geliyor?

İşte Güler'in açıklamaları:

Bakan Güler, " Bugün 4'ü Suriyeli 1'i Türk tutuklama talebiyle özel yetkili mahkemeye sevk edildi. Bu şahısların 2'si bizzat patlamayı gerçekleştiren araçta gelen kişiler. Suriye istihbaratı ile ordu yetkilileriyle irtibatlı olduklarını tespit ettik" diye konuştu.

Güler, "11 Şubat Hatay Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 14 kişinin hayatını kaybettiği meydana gelen patlamayla ilgili olarak güvenlik güçlerimiz, istihbarat birimlerimiz çok büyük bir koordinasyon içerisinde önemli bir çalışma gerçekleştirdiler. O gün sizlere dağıttığımız olayla ilgili görüntülerde Suriye'ye geçtiği görülen 1 bayan ve 1 erkek tespit edildi. Ayrıca olayla ilgili 1 şahış gözaltına alındı. Bunlara yardım ve yataklıkta bulunan 5 kişi daha olmak üzere 5'i Suriye uyruklu 8 kişi gözaltına alınmıştı. 3 kişi savcılık tarafından serbest bırakıldı. Bugün 4'ü Suriyeli 1'i Türk tutuklama talebiyle özel yetkili mahkemeye sevk edildi. Bu şahısların 2'si bizzat patlamayı gerçekleştiren araçta gelen kişiler. Bir kişi organizasyonu yapan kişi. Bir kişinin ise aranmasına devam ediliyor" dedi.

"SURİYE İSTİHBARATI İLE ORDU YETKİLİLERİYLE İRTİBATLI OLDUKLARINI TESPİT ETTİK"

Olayla ilgili halen geniş bir araştırmanın devam ettiğini belirten Bakan Güler, "Sebepleri konusunda ve kimlerce teşvik edildiği, nasıl düzenlendiği konusunda elimizde bilgiler var. Suriye istihbaratı ile ordu yetkilileriyle irtibatlı olduklarını tespit ettik. Bunlar yargı aşamasında ortaya çıkacak. Ayrıca Suriye'ye yapılan insani yardımı önleme amacıyla olduğunu biliyoruz. Daha öncede benzeri bir takım hazırlıklar içerisinde olmuşlar. Ancak alınan güvenlik tedbirleri nedeniyle buna fırsat bulamamışlar. Şaşırtmaca olarak olayda kullanılan şahısların da kimliklerine bakıldığı zaman olayın farklı görüntü verilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Emniyet görevlilerini kutluyorum çok önemli bir çalışmayı gerçekleşitirdiler. Başka bağlantılarını da araştırmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

"ŞAHISLARIN 2'Sİ SURİYE'YE KAÇMIŞTI ORADAN GETİRİLDİ"

Güler, "İfadelerinde patlamayı orada gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Elimizde orada yapılacak bir toplantıda söz konusu. Onu da hedef almış olabilirler. Genel olarak böyle bir hedefi her zaman gözetiyorlar. Onu tespit olduk. Onların ele geçirilişi ile ilgili ayrıntıyı vermem mümkün değil. Ama şahısların 2'si Suriye'ye kaçmıştı oradan getirildi" dedi.

KAMU GÖREVLİLERİNİN TESLİM EDİLMESİ

PKK tarafından kaçırılan kamu görevlilerinin teslim edilmesi ile ilgili olarak Bakan Güler, şunları söyledi: "Kaçırılan Kamu görevlileri ile ilgili olarak bir heyetin yarın gideceği ve bize teslim edileceği ifade edildi. Biz Cuma gününden itibaren Müsteşar Yardımcısı, emniyet üst düzey görevlileri başkanlığındaki bir heyeti Cuma gününden beri Habur'da tutuyoruz. Güvenlik birimleriyle, TSK ile, Cumhuriyet Savcılarıyla sağlık birimleri ile gerekli koordine kuruldu. Ailelerine kavuşmalarını bekliyoruz. Ailelerine de haber verdik. O görüşmeyi Habur'da sağlayacağız. Şova dönüştürülmeyecektir, kesinlikle buna fırsat verilmeyecektir. Kendilerinden de bu anlayışı göstermelerini bekliyoruz."

Kamu görevlileri için yola çıktılar

Terör örgütü PKK tarafından değişik tarihlerde kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyet, Diyarbakır'dan yola çıktı.
Terör örgütü PKK tarafından değişik tarihlerde Diyarbakır, Van, Muş, Bingöl ve Şırnak'tan kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyet, Diyarbakır'dan yola çıktı.
Mazlum-Der Genel Başkanı Faruk Ünsal, bu kişilerin geri alınması için yola çıktıklarını belirterek, ''Şimdi yola çıktık, yarın sabah karşıya geçmeyi planlıyoruz'' dedi.

Kaçırılan kamu görevlilerini teslim alacak heyetin içinde BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Adil Kurt, Hüsamettin Zenderlioğlu, Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!