Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

PKK'nın 'asıl' adresi belli oldu

Köşk'ten Darbe Komisyonu'na gönderilen özel arşiv belgeleri, PKK'nın 1978'de Lice'nin Fis Köyü'nde değil, 1979'da Diyarbakır'ın Ofis semtinde kurulduğunu gösteriyor.

PKK'nın 'asıl' adresi belli oldu

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nden gelen özel arşiv belgeleri, belli dönemlerin perde arkası yazışmalarını ortaya koyduğu gibi, PKK'nın başlangıç yıllarına ilişkin önemli bilgiler de verdi.

Bugüne kadar PKK'nın nerede kurulduğu konusunda ağırlıklı görüş, 27 Kasım 1978 tarihli Lice'nin Fis Köyü toplantısı gösterilirken Köşk arşivinde yer alan raporda, PKK'nın 15 Nisan 1979'da, Öcalan'ın, Diyarbakır Ofis Mahallesi Günaydın Apartmanı 7/3 nolu evinde yapılan son toplantıda kurulduğu bilgisi yer aldı. Raporda, bu toplantıdan önce üst düzeyin Ankara'da 3 (Dikmen, Çubuk ve Tuzluçayır) toplantı yaptığı, son toplantısının Ofis'te olduğu belirtildi.

KORUTÜRK VE EVREN'E

Arşiv belgelerine göre devletin PKK'yı, daha kurulmadan yakından takip ettiği ortaya çıkıyor. 1979 yılında Başbakan Süleyman Demirel imzasıyla Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile ilgili bakanlar ve sıkıyönetim komutanlıklarına gönderilen 'Apocular' başlıklı özel istihbarat raporunda, Öcalan'ın öğrenciliği sırasındaki eylemleri de anlatılıyor. Örgütün ayrıntılı şemasına yer verilen raporda, örgütün yayın ve arşivden sorumlu görevlisinin Abdullah Öcalan'ın nişanlısı Kesire Yıldırım olduğu belirtiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!