Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

PKK, çekilmeyi bu yüzden mi geciktiriyor?

Karakol baskınıyla gündeme gelen Lice'de bulunan 150 kadar PKK'lının çekilmek için esrar hasadını bekledikleri öğrenildi. Uyuşturucudan ciddi bir gelir elde eden örgütün, esrar eken tarla sahiplerinden dönüm başına 30 bin lira haraç aldığı belirtiliyor. Örgüt, hintkenevirini korumak için keçilerin otlatılmasına yasak koydu.

PKK, çekilmeyi bu yüzden mi geciktiriyor?

Lice'de meydana gelen olayların arkasında bölgedeki esrar ekim alanlarının olduğu iddiası üzerine Diyarbakır'da PKK uyuşturucu ilişkisi üzerine çalışan bir yetkili Yeni Şafak'a bölgedeki bu ilişkileri anlattı. Bölgeyi iyi bilen yetkiliye göre, örgüt trafiğinden büyük paralar kazandığı esrar tarlalarını korumak için 'keçi otlatma yasağı' gibi yasaklar dahi koyuyor.

KANDİL'E EN ÇOK PARA AMED'DEN

Yetkiliye göre örgüt bölgede uyuşturucudan elde ettiği geliri çok farklı yöntemler ile elde ediyor. PKK öncelikle esrar eken tarla sahiplerinden vergi adı altında para alıyor. Örgütün uyuşturucu ile olan ilişkisi şu sözlerle aktarılıyor; 'Örgüt sözde vergi almak için müsaade ediyor. Bir dönüm esrar ekilen yerden 30 bin lira alıyor. Örgütün bundan para kazandığına ilişkin elimizde çok ciddi bilgiler belgeler var. Bizzat ekenlerin ifadeleri var. Ayrıca örgütün muhasebe kayıt defterleri, gizli tanık ifadeleri var. Amed PKK'nın faaliyet gösterdiği yedi bölge içinde Kandil'e para gönderen ve kendi kendine yeten tek bölge.'

KEÇİLERE OTLATMA YASAĞI

Bölgede bazı kişilerin denetimi dışında ekim yapmasına da PKK izin vermiyor. Üç ay önce Lice yolunda yakılan iki aracın sahiplerinin 'vergi vermeyen' kişiler olduğu belirtiliyor. Bölgede PKK tarafından konulan bazı yasakların açıklaması ise ilginç; ' Mesela örgüt Hint keneviri yedikleri için keçilere otlatma yasağı koyuyor.'

HASAT MEVSİMİ GECİKTİRİYOR

Başlayan çözüm sürecine rağmen PKK'nın Lice'den militanlarını çekmeye başlamamasını yetkililer esrarın hasat mevsiminin olmasına bağlıyor; ' Lice'de yüzelli kadar örgüt mensubu var. Neden başka bölgelerden çekilme varda bunlar çekilmiyor. Çünkü şu anda hasat zamanı. Ayrıca elimizde bu bölgede komple çekilme olmayacağına dair istihbarat var. Burada bir miktar insan bırakacak. Ekici milisler var mesela.'

PARALARI REBER TOPLUYOR

Bölgede uyuşturucudan elde edilen paranın Reber kod adlı Mehmet Şıh İldeniz tarafından toplandığını belirten yetkililer BDP'li bir yönetici ile İldeniz arasındaki ilişkinin tespit edildiğini belirtiyorlar; 'Bölgeden toplanacak vergiyi bildiriyor. Bölgedeki haracı Mehmet Şıh İldeniz topluyor. Örgütün geçmişten itibaren uyuşturucu ticareti ile böyle bir ilişkisi oldu. Zamanında Behçet Cantürk ile de böyle bir ilişkisi vardı.'

Çözüm süreciyle 1 ayda 110 milyon liralık darbe

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, '1 ayda 110 milyon liralık uyuşturucu imha edildi. Bu işten para kazananlar bu rantı bırakmak istemiyorlar' dedi. Vali Kıraç, çözüm süreciyle kırda, kasabada artık herkesin rahat olduğunu ifade ederek, daha önce birinci önceliği terörle mücadele olan güvenlik güçlerinin hırsızlık, uyuşturucuyla mücadele gibi faaliyetlere yöneldiğini bildirdi.

Özellikle Hint kenevirinin bölgede çok yaygın olduğunu, Hevsel bahçelerinde 400 bin kök Hint keneviri ele geçirildiğini aktaran Kıraç, Lice, Hazro ve Kulp üçgeninde son bir ayda yapılan müdahalelerde 110 milyon değerinde 5,5 milyon kök Hint kenevirinin imha edildiğini anımsattı. Son günlerde uyuşturucu operasyonlarını durdurmak için büyük bir gayretin olduğunu belirten Kıraç, 'Bu bir rant işi. Bu işten para kazananlar var bırakmak istemiyorlar. Bu rantın peşinde olanların, bazı istenmeyen tabloları ortaya çıkarma gayretinde olmalarını çok doğal görüyoruz. Ama bu müdahaleyi halkımızın desteğiyle yapmamız lazım. Buna kimse duyarsız kalmasın' dedi.

Amanoslar'da dev operasyon

Jandarma uyuşturucu tacirlerine göz açtırmadı. Aralarında özel harekat timlerinin de bulunduğu hava destekli 144 kişilik ekiple Amanos Dağı'nda 6 farklı noktada gerçekleştirilen operasyonda 747 bin kök Hint keneviri ele geçirildi.

Hatay Jandarma Komutanlığına bağlı aralarında Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığından timlerinde bulunduğu 144 kişilik ekip, Amanos Dağı'nda daha önce tespit edilen 6 noktadaki 39 tarlaya eş zamanlı operasyon başlattı.

Gece saatlerinde İl Jandarma Komutanlığından 4 kobra, 6 devriye müdahale aracı, 1 helikopter ve Orman İşletme Müdürlüğüne ait iki arazözle Amanos Dağı'na hareket eden ekipler, tespit edilen 39 tarlanın yanı sıra 5 yer daha buldu. Operasyonda 747 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. Hint kenevirlerinin imha edildiği operasyonda ayrıca kenevir ekili alanlarda sulama sistemleri, çok sayıda muhtelif yaşam malzemeleri de bulundu.Ekiplerin bölgedeki operasyonu sürüyor.

SAYILARLA BÖLGEDEKİ UYUŞTURUCU TİCARETİ

Esrar ekimi bölgede özellikle Lice, Hazro,Kulp ve Hani bölgelerinin arasında yapılıyor. Yetkililer bölgede beş bin dönüme yakın bir arazide ekim yapıldığını düşünüyor. Bir dönümde 400 ile beş yüz kilo arasında esrar çıkıyor. Esrarın eken köylüden çıkış fiyatı 400 lira civarında.. Buda bir köylünün bir dönümlük araziden ortalama verime göre 160 bin liraya kadar bir para kazanması anlamına geliyor.

EKİLİ TARLALARDA SİLAHLI PKK'LILAR

Bölgede çalışma yapan yetkili örgütün silahlı faaliyet yürüttüğü alanlar ile esrar ekimi yapılan alanların örtüşmesine de dikkat çekiyor; 'Örgütün faal olduğu yerlere bakın mutlaka esrar ekiminin yapıldığı bölgelerdir. Örgütün Silvan'da Çınar'da faaliyeti yok. Ama Lice'de var. Mesela Lice'ye bağlı Kocakaya'nın kuzeyinde ekim var, örgüt de var. Güneyinde ekim yok örgüt de yok. Ekimine örgüt izin vermezse kesinlikle esrar üretimi yapılamaz'

BDP KARŞI ÇIKIYOR

Diyarbakır Valiliği'nin çözüm sürecinde hassas davrandığını belirten yetkililer bir ay önce yedi yüze yakın personelin katıldığı esrar tarlalarına yapılan operasyonun engellenmeye çalışıldığını söylüyor. Diyarbakır Valiliği'nin operasyon sırasında geniş bir bilgilendirme yaptığını belirten yetkililer 'Örgüt madem uyuşturucuya karşı neden bu operasyonlardan rahatsız. Diyarbakır Valiliği yapılan operasyonun uyuşturucu operasyonu olduğunu söylemesine rağmen bu operasyonlar farklı yansıtılarak halk kışkırtılıyor. BDP bu açıklamaya rağmen operasyona engel olmaya çalıştı' diyorlar.

YENİŞAFAK

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!