Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Piyasaları gerecek senaryo

FED'in fitili ateşlemesi ile piyasalar farklı spekülasyonlar ile çalkalanmaya başladı.

Piyasaları gerecek senaryo

Geçtiğimiz hafta bölgesel FED Başkanları ve Bernanke'ni yaptığı açıklamalarında varlık alımının sınırlandırılmasına başlanacağı sinyali verilirken Haziran ve Eylül ayları öne çıkmıştı. Gelen sinyal ile piyasalardaki volatilite artarken, ne zaman son bulacağı yönünde bahisler açılmaya başladı.

Bir felaket senaryosu niteliği gören QE'lerin bitmesi sürecine dair yeni açıklama UBS ekonomisti Maury Harris'tan geldi.

Harris ABD'nin harcama çılgınlığında oluğunu belirtirken,  tüketici güveninin önemine dikkat çekti. Harris'in görüşüne göre gelecek 5 yılda tüketim yıllık tüketici harcamalarındaki yükseliş ile hızlanacak.

Harris'in alternatif senaryosuna göre, son 5 yıldır devam eden boğa piyasaları yaşlandı ve piyasalar risk altında. Sıkıntıların çok yakınca baş göstereceğini düşüncesi savunulurken bu dalganın Ağustos ayında piyasaları vuracağı belirtiliyor.

Piyasalarda konuya dair yapılan yorumlar farklılık gösterirken en dikkat çeken yorum Ağustos'ta Jackson hole toplantısına katılmayacağını açıklayan Bernanke'nin gideceği, QE'lerin son ereceği yönünde.

Tarih olarak Ağustos'un belirlenmesine piyasalarda tatil havasının ağırlık kazanacağı çok büyük bir tepki yaşanmayacağı görüşü. FED'in faizi sonsuza kadar bu seviyelerde tutmayacağı kaydedilirken, WSJ'ten Matt Wirz'e göre Titanik benzeri gizli bir tehlikenin oluştuğuna dikkat çekiliyor.  

Piyasalarda konuşulan konular arasında; BlackRock ve PIMCO gibi dev kuruluşların faizlerin yükseleceği gün için hazırlık yaptığı tetiğin ise her an çekilebileceği dile getiriliyor. 

Konuya dair bir başka önemli yorum ise Reagan dönemi ekonomi danışmanlarından Martin Feldstein'dan geldi. Eski danışman Bernanke'nin QE politikalarının yolun sonuna geldiğini belirtirken  FED'in bütçesinin ciddi risk yarattığına dikkat çekti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!