Petkim 2000 zirveyi aştı

Petkim hisselerinde istikrarlı yükseliş ile 2000 yılında görülen zirveler aşılırken, şirketin önemli bir teşvik belgesi alması da hisselere destek verdi.Petkim(PTKM) hisselerinin başarı geçen 2012 sonrasında geldiği seviyelere bakıldığında 2000 yılında çıktığı seviyeleri yeniden gördü.

 Petkim 2000 zirveyi aştı

Aracı kurum raporlarından yansıyan olumlu hava ve gelen haberler ile desteklenen hisseler dün kapanışta 2.93'ü görerek 2000 yılından oluşan zirveyi yakalarken, yeni günde işlemlerin başlaması sonrasında yüzde 4.78'lik artış ile ilk yarıda en yüksek 3.13'e gelerek yeni zirveyi oluşturmuş oldu.

Bu olumlu havayı desteleyen haberler arasında yeni yıl ile başlayan ve önemli maliyet kalemlerinden biri olan doğalgaz ihtiyacının gerek tedarik güvenliği ve gerekse de daha uygun maliyet ile karşılanması amacıyla, dolaylı ana hissedar olan State Oil Companyof Azerbaijan Republic (SOCAR)'ın dolaylı iştiraki olan SOCAR Gaz Ticaret A.Ş ile 25.12.2012 tarihinde yıllık bazda 455 milyon Sm3'e kadar doğalgaz alımı için mutabakat sağlanması etkili oldu.

Petkim'in kapasite artırımı için 200 milyon TL yatırım tutarlı stratejik yatırım teşvik belgesi alması da hisselerin yükselmesinde önemli desteklerden biri. "Petrokimya Ürünleri Kapasite Artışı ve Yeni Ürün Üretimi Projesi" kapsamında alınan Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi'nin 4 yıl olan süresi uzatma hakkı ile birlikte toplam 6 yılı kapsayacak bir teşvik belgesi alan Petkim belgenin alınması ile 7 yıl süre ile Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 50 milyon TL'ye kadar Faiz Desteği, yüzde 90 oranında Vergi İndirimi, yüzde 50 oranında Yatırıma Katkı Oranı, bütün ve makine ve teçhizatlar için KDV istisnası ve Gümrük Vergisi Muafiyeti imkânı sağlamış oldu..
Şirket yöneticileri teşvik belgesinin kapasite artırımı ve maliyetlerin düşürülmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekiyor.

İlk yarıda haberler sonrasında BGC İstanbul, Petkim için fiyat hedefini yüzde 76 artırarak, 4.34 liraya çıkardı, tavsiyesini ise "AL" olarak korudu. Bu açıklama ve önerilerin ardından Petkim hisseleri bugün yaklaşık yüzde 5 yükselerek 3.07 lira oldu.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!