Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Peş peşe meydana gelen sarsıntılar Bursa'da beklenen büyük depremi tetikler mi? (ÖZEL HABER)

Peş peşe gelen depremlere son olarak, merkez üssü Manisa Akhisar olan, 5.4 büyüklüğündeki sarsıntı eklendi. Bursa'da da şiddetli hissedilen sarsıntı sonrası en çok merak edilen konulardan biri söz konusu depremin Bursa'da beklenen büyük depremi etkileyip etkilemeyeceği... Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er Orhaneli'de bulunan fay aynasının üzerinde Bursada Bugün'e çarpıcı açıklamalar yaptı. Er, son depremle ilgili "Büyük Marmara depreminin habercisi diyemeyiz ancak uyarıcı niteliktedir" dedi.

Peş peşe meydana gelen sarsıntılar Bursa'da beklenen büyük depremi tetikler mi? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Fay hattı ve oluşum sürecine ilişkin bilinmesi gerekenler neler? Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er ile Orhaneli'de bulunan fay aynasının üzerinde, fay hatlarını ve depremle ilgili merak edilenleri konuştuk.

FAY HATTI NEDİR?

Yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilme ve sıkışmalar, yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji biriktirir. Bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkar. Yer kabuğundaki bu hareketli kesimlere "fay" adı verilir.

Birbirlerinin hareketini engelleyen levhalar arasında sürtünme başlar. Levhaların birbirlerine sürtünmesi sırasında, büyük kaya kütlelerinin arasında kalan "fay" adını verdiğimiz zayıf yerler zorlanırlar ve buralarda gerilme enerjisi birikir.

BURSA'YI ETKİLEYECEK ÇOK FAY HATTI VAR

Engin Er, olası bir depremde Bursa'yı etkileyecek çok fazla fay hattı olduğunu söyledi ve Orhaneli'de bulunan fay aynasıyla ilgili olarak, "Şu an bulunduğumuz bölge fay oluşumu sırasında  yükselen ve alçalan bloklar arasındaki yüzey. Burası kayma ve sürtünme nedeniyle gördüğünüz şekli almış ve eski dönemlerde birleşik olan bu oluşumlar fay sebebiyle ayrılarak, biri aşağı çökerken diğeri olduğu yerde kalmış. Zeminin kırılmasıyla bu fay aynası oluşmuş Orhaneli'de bulunan bu bölgenin tamamı bir fay aynası" dedi.

"MANİSA'DAKİ BEKLENEN BİR DEPREMDİ"

Manisa Akhisar'da meydana gelen 5.4 şiddetindeki deprem, Ege Bölgesi'ndeki açılım neticesinde oluşan beklediğimiz bir depremdi diyen Er, "Bu bölgede, istatistik olarak ayda birden fazla, 6 büyüklüğünde deprem olmakta, baktığımız zaman Türkiye'nin en fazla deprem olan bölgesi burası diyebiliriz. Marmara Denizi içerisinde, Silivri açıklarında 7 ve 7 üzerinde bir şiddette deprem bekleniyor, Bursa merkezde 1855 depreminde olduğu gibi 7 büyüklüğünde bir deprem beklenirken Manisa civarında Ege Bölgesi'nde olan depremler genellikle 6, 6.5 şiddetinde bekleniyor" şeklinde konuştu

"BÜYÜK DEPREMİN HABERCİSİ DEĞİL AMA UYARICI"

Er, meydana gelen sarsıntının büyük depremin habercisi olup olmadığıyla ilgili olarak, "Manisa'da olan deprem, bilinen, beklenen orta büyüklükteki bir depremdir. Büyük Marmara depreminin habercisi diyemeyiz ancak uyarıcı niteliktedir ve Bursa da bunları uyarıcı olarak alıp depremsellik anlamında yeniden masaya yatırılması gereken konuları ele almalıdır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!