Pentagon'dan Huawei ve ZTE'ye darbe!

ABD Savunma Bakanlığı, askeri üsler üzerindeki perakendecilerin Huawei ve ZTE telefonlarını satmalarını yasakladı.

Pentagon'dan Huawei ve ZTE'ye darbe!

FBI, Huawei telefonlarının Çin hükümeti tarafından dinleniyor olabileceğini gerekçe göstererek ZTE ve Huawei gibi markalara dikkat edilmesi gerektiğini açıklamıştı.

Çin hükümetinin, askerlerin hareketlerini takip etmeleri veya haberleşmelerini engellemek için telefonları kullanabileceğinden endişe ediyorlar, ancak Huawei ve ZTE bu tip bir durumu daha önceden de inkar ettiğini açıklamıştı. 

Bu açıklamalardan sonra Pentagon, ABD ordusunun askeri üsleri üzerindeki  Huawei ve ZTE telefonlarının satışlarının yasakladığını duyurdu. Söz konusu karar ordu mensuplarının söz konusu firmalar tarafından üretilen akıllı telefonları kullanmamasını kısıtlamasa da bu markalara karşı atılan ilk adım olarak dikkat çekiyor.

Zaten hem ZTE hem de Huawei, Ocak 2019'da yürürlüğe girecek olan ABD yasa tasarısı arasında yer alıyor. Çin akıllı telefon markaları üzerindeki uzun zamandır devam eden hükümet endişelerini yankılarını halen devam ettiriyor. 2012'de bile Kongre İstihbarat Komitesi Huawei ve ZTE'nin ulusal güvenliği tehdit ettiğini söylemişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!