Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Pentagon: Askerin dönüşü başladı ancak savaş bitmedi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD birliklerinin Suriye'den dönüşünün başladığını ancak "yerel ortaklarla" çalışmaya devam edeceklerini açıkladı

Pentagon: Askerin dönüşü başladı ancak savaş bitmedi

Pentagon Sözcüsü Dana WhiteABD'nin Suriye'den çekilmesi konusuyla  ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

White, açıklamasında, "Koalisyon DEAŞ'ın elindeki toprakları  özgürleştirdi ancak DEAŞ'e karşı kampanya bitmedi. DEAŞ karşıtı kampanyanın yeni  aşamasına geçerken Suriye'den askerlerimizin eve dönüş sürecini başlattık."  ifadesini kullandı.

Kuvvet koruma ve operasyonların güvenliği için daha fazla detay  vermeyeceğini belirten White "DEAŞ'ı her nerede faaliyet gösterirse göstersin  DEAŞ'ı yenmek üzere ortak ve müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz."  ifadelerine yer verdi.

"Bölgede ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz"

Daha önce Pentagon Sözcüsü Rob Manning, "Şu aşamada bölgede  ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz." ifadesini kullanırken, ABD Savunma  Bakanlığı Müsteşarı Patrick Shahan, bu konudaki sorulara "Bir yorumda  bulunamayacağım." yanıtını vermişti.

Amerikan medyası, sabah saatlerinde, ABD ordusunun Suriye'deki 2 bin  civarındaki askerini tamamen çekmeyi planladığını öne sürmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DEAŞ'ı yendik."  ifadesini kullanmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders de "DEAŞ ile mücadelenin yeni  evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık."  şeklinde açıklama yapmıştı.

Amerikan medyasının Dışişleri yetkililerine dayandırdığı haberlerde  ise Dışişleri Bakanlığının Suriye'deki tüm personelini 24 saat içinde çekeceği ve  ABD'nin Suriye'deki askerlerinin de 60 ile 100 gün içinde ülkeden çekileceği  iddia edilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!