Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Pazarlama ve reklamcıların yeni hedefi 'mobil cihazlar'

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar artık tüketicilerin günlük hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Reklam ajansları ve pazarlama uzmanları artık gözlerini mobil cihazların sağladığı imkanlara çevirmeye başladı.

Pazarlama ve reklamcıların yeni hedefi 'mobil cihazlar'

Almanya'da ekonomi ve finans haberciliğinin en büyük medya grubu olan Handelsblatt Verlagsgruppe bünyesindeki "management forum" tarafından düzenlenen "2013 Online Pazarlama Konferansı" ve "2013 Mobil Ticaret Zirvesi" başlıklı iki ayrı konferans dizisinde e-ticaret, e-pazarlama ve mobil reklamcılığın geleceği masaya yatırıldı. 28 Mayıs'ta başlayan ve bugün sona erecek olan paralel konferansların merkezinde "Mobil Ağlarda Başarılı Pazarlama" ve "Yeni İçerik Pazarlama Stratejileri" başlıkları yer aldı. Bu başlıklar altında bilhassa yenilikçi ticari modellerin sağladığı devasa pazarlama ve satış potansiyelinin nasıl değerlendirilebileceği ele alındı.

MOBİL KULLANICI KİMDİR?

Google, Lufthansa ve eBay gibi yeni medya teknolojilerini yoğun kullanan dev şirketlerin yöneticileri konferanslar süresince pazarlama, reklam, e-ticaret ve e-satışı nereye doğru yol aldığını güncel uygulama örnekleriyle mercek altına aldı. Sektörün uzmanları bir yandan "mobil kullanıcı kimdir" sorusuna yanıt ararken, diğer yandan da sayısı milyonlarla ifade edilen bu tüketici grubunun alışveriş alışkanlıkları gündeme getirildi. Bu kapsamda çapraz kanal konseptlerinin kar getirecek şekilde mobil mecraya nasıl adapte edilebileceği incelendi.

SON RAKAMLAR NE DURUMDA?

Almanya genelinde faaliyet gösteren interaktif ajansların "mobil pazarlama" alanındaki cirolarını değerlendiren sektörel çatı örgütü BVDW ile "iBusiness", "Horizont" ve "Werben & Verkaufen" dergilerinin ortak araştırması çarpıcı rakamlara işaret ediyor. Buna göre 218 ajansın geçen yıl mobil pazarlama faaliyetlerinden elde ettiği gelir 23 milyon 730 bin Euro'ya ulaştığı görüldü. Her ne kadar bu rakam, söz konusu ajansların geçen yıl elde ettiği 926 milyon 190 bin Euro'luk toplam cirolarının ancak yüzdelik bir dilimini teşkil etse de, önceki yıllara göre yapılan kıyaslamalar ve son sektörel trendler, mobil pazarlamanın büyük bir hızla sektörün asli faaliyet alanlarından biri olmaya yüz tuttuğunu gösteriyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!