Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Patriotların tetiğinin kimde olacağı belli oldu!

Suriye sınırına yerleştirilecek füzelerin komutası 'Zorba' lakabıyla bilinen Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı ABD'li Amiral James Stavridis'te olacak

Patriotların tetiğinin kimde olacağı belli oldu!

 

Türkiye'nin Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzelerinin komutası, "İnternet Andıcı"ndan tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da yakın dostu olan, Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) Amiral James Stavridis'de olacak. Yunan asıllı ABD'li Komutan Stavridis, Anthony Quinn'in başrolünde oynadığı 1964 yapımı ünlü filmin de adı olan "Zorba" lakabıyla anılıyor. Yunan kökenli olan büyükanne ve büyükbabası Türkiye'de doğan daha sonra ABD'ye göçen Stavridis, her fırsatta, Başbuğ'un yakın dostu olduğunu dile getiriyor. Stavridis, Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı görevini, Işık Koşaner'e bıraktığı devir teslim töreninde de protokoldeki yerini alarak, yakın arkadaşını yalnız bırakmamıştı.

'Türkiye güçlü ülke'

Stavridis, Türkiye'yle ilgili daha önce şu açıklamalarda bulunmuştu: "Türkiye jeopolitik olarak çok önemli bir ülke. Hem NATO'nun hem de ABD'nin her açıdan çok güçlü bir ortağı. Avrupa, Doğu Akdeniz, Güney Asya ve tüm İslam dünyası yayı içinde 'eklem ülke' konumunda. Dolayısıyla Türkiye'nin NATO'daki varlığı aşırı önemli ve batıya yöneliminin sürdürülmesinde de çok yardımcı. Türkiye, NATO'da nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu tek ülke olarak, kültürel gelenekleri anlamada diğer ülkelere çok yardımcı. Türkiye, güçlü bir duruşa sahip, yetenekli ordusuyla büyük ve kuvvetli bir ülke. Onlardan çok şey öğrendik ve çok aktif desteklerini gördük."

Özel'le görüşmüştü

Üst düzey temaslarda bulunmak üzere önümüzdeki günlerde Türkiye'de olacağı öğrenilen Stavridis'le, başta Patriot sistemi olmak üzere bölgesel konuların ele alınacağı öğrenildi. Konuk komutan, NATO İzmir Müttefik Kara Komutanlığı'ndaki törene de katılacak. Komutanlık, NATO'nun bölgedeki önemli merkezlerinden birisi olacak. Stavridis, geçtiğimiz ay Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel tarafından Genelkurmay Başkanlığı karargahında ağırlanmıştı. NATO faaliyetleri ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmenin ana gündemini Suriye oluşturmuştu. Org. Özel, yine geçtiğimiz eylül ayında da yine Stavridis'le Karargah'ta bir araya gelmişti.

Keşifler başladı

Patriot füzeleri konusunda incelemelerde bulunmak üzere ABD, Hollanda ve Almanya'dan askeri bir keşif heyeti önceki gün Ankara'ya gelmişti. Türk askeri yetkililerle bir araya gelen 30 kişilik heyet, dün Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılabileceği mevzi keşiflerine başladı.

 

KAYNAK:VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!