Patriotların geliş amacı...

Patriot savunma sistemlerinin Türkiye'ye konuşlandırılmasıyla başlayan tartışmalara her gün bir yenisi ekleniyor

Patriotların geliş amacı...

Uzmanlardan ise farklı görüşler geliyor. Elektronik harp ve savunma uzmanı Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim görevlisi Doç. Dr. Aşkın Demirkol da çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Demirkol, patriotların sadece ve sadece Adana İncirlik Üssü'nde bulunan Amerikan askerlerini korumak amacıyla yerleştirildiğini söyledi. İşte iddiasının gerekçeleri:
"Patriot savunma sistemi karşı taraftan atılan füzeleri 100 kilometreden algılıyor. Şayet siz bataryaları sınıra 300 kilometre mesafedeki Kahramanmaraş ve Adana'ya yerleştirirseniz olası saldırıları ülke topraklarının 200 kilometre içinde karşılamış olursunuz. Sadece Gaziantep'e yerleştirilecek patriot bataryası, savunma açısından doğru ve etkin çalışır. Sınırın doğusunda bulunan Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Siirt ve Diyarbakır'a atılacak uzun menzilli Scud füzelerini imha etmeniz mümkün değil."


Kimyasallar ne olacak?

"Nükleer başlık taşıyan füzeyi kendi topraklarımızın 100 kilometre içinde vurduğumuzda ortaya çıkacak radyoaktif serpinti için önlem nedir. Diyelim ki Şanlıurfa'ya kimyasal başlıklı füze fırlatıldı. Gaziantep'teki batarya algıladı, füze Bozova veya Hilvan üzerinde imha edildi. Radyoaktif serpinti oluşacak. Patriotlar sınır bölgesine yakın yerlere 300 kilometre mesafe arayla konulmuş olsa Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Diyarbakır ve Şırnak'ı tehditten korumuş oluruz. K.Maraş, Adana ve Gaziantep gözönüne alındığında patriotların İncirlik'teki ABD üslerini koruyacağı çok açık Yalnızca Gaziantep savunma hattı için anlamlı."


'İran tehdidine karşı'

AŞKIN Demirkol, Patriotların İran tehdidine karşı kurulduğunu iddia etti: "Kahramanmaraş'ın durumu ilginç. Sanki Suriye'den değil de, Türkiye'nin doğu sınırlarından yapılacak olası bir saldırı için öngörülmüş savunma hattı gibi. Coğrafi denklem bize İran'ı gösteriyor. NATO'nun Türkiye savunma konsepti samimi olsa patriot bataryalarının Van, Diyarbakır ve Mardin'e de kurulup Suriye, Irak ve İran tehlikesine karşı bütünlüklü çalışması gerekir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!