Patates fiyatları neden arttı?

Geçtiğimiz sene fiyatları büyük düşüş gösteren patates bu sene fiyat artışı şampiyonu oldu. Fiyat artışında ekim alanlarının bu sene daralması başrolü oynadı. Uzmanlar fiyatların hala çiftçi için düşük seviyede olduğunu söyledi.

Patates fiyatları neden arttı?

İstanbul Ticaret Odası'nın gerçekleştirdiği İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'ne göre Ağustos ayında fiyatı en çok artan ürün yüzde 32,49 ile patates oldu.

Patates fiyatları aynı endekse göre yıllık ise yüzde 90,57 gibi büyük bir oranda artış gösterdi. Patatesin marketteki fiyatı da kilosu 80 kuruşlar seviyelerindeyken 1.50 TL'yi buldu.

Uzmanlar patates fiyatlarında yaşanan bu dalgalanmayı geçtiğimiz yıla göre farklılık gösteren rekolteye bağladı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2013 yılı birinci tahmin verilerine göre 2012 yılında 4 milyon 795 bin 122 ton olan patates üretimi, 2013 yılında yüzde 5,84 düşüşle 4 milyon 515 bin ton olması beklendiği belirtilirken patates ekim alanları da 2012'ye göre büyük düşüş gösterdi.

GEÇTİĞİMİZ SENEKİ ZARARLAR EKİM ALANLARINI DARALTTI
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar'a göre geçtiğimiz yıla göre ekim alanlarının daralmasının en büyük sebebi geçen yıl patatesin tarla fiyatının bir ara 5 liraya kadar düşmesi oldu. Bayraktar geçtiğimiz sene  sektörün tıkanma noktasına geldiğini belirterek "piyasada yaşanan bu tıkanıklık 2012/2013 üretim ve pazarlama sezonuna da yansıdı. Nitekim, yoğun olarak hasadın yapıldığı Eylül-Ekim'de üreticimiz kilogramını 30-35 kuruşa mal ettiği patatesi 15 kuruşa dahi alıcı bulmakta zorlandı. Girdi fiyatlarında yaşanan artış karşısında dayanmakta zorlanan çiftçi bir de pazarlama sorunları yaşayınca ekimden vazgeçme noktasına geldi." diye konuştu.

İHRACATTA DA SIKINTILAR YAŞANDI
Bayraktar patates ihracatında da sıkıntı yaşandığını belirtirken İran'da girdi fiyatlarının ucuz olduğu içi rekabet üstünlüğü sağlandığını vurguladı. Bayraktar "Bu şartların yanı sıra komşu ülkelerde yaşanan siyasi karışıklar ve ekonomik sıkıntıların da eklenmesi ihracatımızı sınırlıyor. Ürün ihracatımızı etkileyen bir diğer faktör ise patates siğili hastalığı oldu. Patates ihracatında istenen laboratuvar analizleri Nevşehir ve Niğde illerimizde laboratuvar olmadığı için başka illerde yapılıyor. Bu durum bitki sağlık sertifikası alımı dolayısıyla ihracatı geciktiriyor." diye konuştu.

Dünyada çoğunlukla iç piyasada tüketilen patates ihracatında Türkiye'nin yüzde 0,7'lik bir payı bulunuyor. Dünyada üretilen patatesin ise sadece yüzde 3,4'ü ihracata konu oluyor.

"KİLOSU 70 KURUŞ ÇİFTÇİYİ TATMİN EDER"
Patates fiyatlarındaki artışın geçtiğimiz sene fiyatlarının aşırı düşmesinden kaynaklandığını belirten Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar son birkaç yılda yeni çıkan tohumlarla patatesin her yerde ekilebilir hale geldiğini, ancak çiftçinin geçtiğimiz seneki fiyatlarla zarar ettiği için bu sene sınırlı ekim yaşandığına dikkat çekti. Veli Kenar "Patatesin çiftçiye35 kuruşa maliyeti var. Çiftçilikte en az maliyetin en az ikiye katlanması lazım. Tarladan iki ürün alamadığımız için 70 kuruş çiftçi için kendini kurtarma fiyatı olarak gözüküyor. Bugünkü fiyat çiftçiler için düşük. 70 kuruştan fazla olması da halkı etkiler. Çiftçimizi 70 kuruş tatmin eder." diye konuştu.

CİDDİ FİYAT ARTIŞI BEKLENMİYOR
TZOB Başkanı Bayraktar ise önümüzdeki dönemde ciddi fiyat artışları beklenmediğini söyledi. Bayraktar "Ağustos ayında Birliğimizce derlenen verilere göre patates üretici satış fiyatı, kilogramda 71 kuruştur. Ayrıca içinde bulunduğumuz şu günlerde erkenci çeşitlerin hasadı bitmiş, üretimde önde olan illerimiz olan Niğde ve Nevşehir'de hasat başlamıştır.  Hasadın yoğun olduğu dönemde ciddi fiyat artışları beklenmemektedir" diye konuştu.

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Arka Sokaklar 327. bölüm fragmanı izle
Not Defteri 5. bölüm full izle, Not Defteri son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Not Defteri 5. bölüm fragmanı izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm full izle, Kara Para Aşk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm full izle, Ankara'nın Dikmeni son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm fragmanı ve özeti izle
Kızılelma 15. bölüm full izle, Kızılelma son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kızılelma dizisi 15. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm full izle, Sevdaluk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm full izle, Hıyanet Sarmalı son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle, Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm fragmanı ve özeti izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm 2. fragmanı izle
Medcezir 32. bölüm fragmanı izle
Güneşi Beklerken 42. bölüm fragmanı full izle
Beni Böyle Sev 57. bölüm fragmanı izle, 28 Nisan 2014
Benim İçin Üzülme 54. bölüm full izle, Benim İçin Üzülme son bölüm izle, 22 Nisan 2014