Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Paris'te "eşcinsel evllik" savaşı!

Eşcinsel evliliğe izin veren yasanın protestosunda Paris savaş alanında döndü.

Paris'te ''eşcinsel evllik'' savaşı!

Fransa'da eşcinsel evliliğe izin veren yasanın parlamentodan ve cumhurbaşkanının onayından geçmesinden bu yana, ortalık savaş alanına döndü. Hemen her gün yasaya karşı çıkan binlerce kişi gösteriler düzenliyor, polisle çatışıyor.

Fransa, 18 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı François Hollande'ın eşcinsel evliliğe izin veren yasayı imzalayarak yürürlüğe sokmasıyla, bu alanda adım atan 9'uncu Avrupa ülkesi oldu.

Yasa, Fransız halkını da ikiye böldü. Binlerce kişi sokaklara döküldü, hükümeti ülkenin asıl sorunlarına eğilmemekle suçladı.

Paris'in 3 ayrı yerinde düzenlenen gösterilere 150 bin kişi katıldı. Göstericilerden ayrılan 200 kişilik bir grup, polisi ve gazetecileri taş ve şişe yağmuruna tuttu, polis de göz yaşartıcı bomba kullandı.

İktidardaki Sosyalist Parti'nin çatısına tırmanan bir grup gösterici, "Hollande istifa" yazılı pankart açtı. Çıkan çatışmalarda 100'e yakın kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı, çatışmalara rağmen, yasa uyarınca ilk eşcinsel evlilik töreninin 2 gün sonra yapılacağını açıkladı.

Fransa'da eşcinsel evliliği ile ilgili tartışmalar, milliyetçi ünlü tarihçi Dominique Venner'nin Nortre Dame Kilisesi'nde yasayı protesto için intihar etmesiyle daha da alevlenmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!