Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Paris'te Bahar Yayla şenliği

Pontoise'da Sultan Ahmet Cami, Egeliler ve Trabzonlular Dernekleri Türkiye'deki yayla şenliklerini 'Türkiye Bahar Şenliği' adıyla Fransa'ya taşıdı.

Paris'te Bahar Yayla şenliği

Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Paris Başkonsolosu Turgut Kural, Bölge Milletvekili Dominique Lefebvre, Cergy Belediye başkanı Jean Paul Gendont törene katıldı. Ege yöresi halk oyunları ile başlayan tören kemençe, davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla ve yöresel yiyeceklerin yapıldığı stantlarda devam etti. Bölge Sosyalist Milletvekili Dominique Lefebvre, "Fransa ve Türkiye'nin kültürel ve ekonomik bağlarının güçlü ve sıcak olduğunu" belirtti. Cergy Belediye Başkanı Jean Paul Gendont, "Hava soğuk ancak kalbinizin sıcaklığı burayı ısıtıyor" diyerek, gelecek yıl aynı alanda buluşma sözü verdi. Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Paris civarındaki Val D'oise Bölgesinde bu yıl ilk kez üç derneğin düzenlediği dernek başkanları ile 'Cergy-Pontoise dernek başkanımız Hikmet Türk, Trabzonlular Dernek başkanı Bülent Cumhur ve yeni kurulan Egeliler Dernek Başkanı Adnan Başkurt yanımızda. Dolayısı ile bu üç derneğimiz birlik beraberlik içinde fevkalade güzel bir şey akıl edip mayıs ayı sonunda insanlarımızı bir araya getirdi. Başkonsolosumuz da geldi. Burada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Vatandaşlarımızla sohbet etme imkanı bulduk.Türk kültürünü burada nasıl muhafaza edip gençlere de aktarma içinde olduklarını yerinde gördük. Dolayısı ile büyük memnuniyet içindeyiz. Türk yiyecek ve içeceklerinin de sergilendiği şenlikte hanımlarımızın da ellerine sağlık. Temennim bu yıl ilki gerçekleşen bu şenliğin geleneksel hale gelmesi ve imkan varsa civardaki derneklerinde bunlara katılarak devam etmesi. Dolayısı ile her sene biraz daha büyük yerleşmiş bir şenlik olmasını temenni ediyorum. Bölgenin sosyalist Parti milletvekili ve Beleye Başkanı ve belediye meclis üyelerinin bazıları ile de tanışma imkanı buldum. Onlara katıldıkları ve vatandaşlarımızla birlikte olduğu için teşekkür ettim."

Paris Başkonsolosu Turgut Kural da birliğin beraberliğin güzel bir örneğinin sunulduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"Birliğin beraberliğin bir örneği burada var. Burada Üç dernek bir araya gelerek kültürümüzü Karadeniz'in, Ege'nin ve Türkiye'nin genelini kapsayan bir kültürel çalışma var. Kendimiz için mi yapıyoruz hayır çocuklarımız için. Kültürümüzün gelecek nesillilere aktarılması için önemli. Kültürümüzün,aile değerlimizin yaşayabilmesi için çocuklarınızı gönderdiğimiz öğretmenlerin derslerine göndermeniz çok önemli. Gelecek yıldan itibaren oy verebileceksiniz. Hakkınız heba olmasın diye bizde kaydınızın olması gerekiyor. Adres kayıtlarınız var mı yok mu ? Daha önce işlem yaptırmayanlar gelsin kayıt yaptırsın. Adreslerini bildirsin. Bu konuda bana ve dernek başkanlarına sorularınızı sorabilirsiniz."

Cergy-Pontoise dernek başkanı Hikmet Türk,Trabzonlular Dernek başkanı Bülent Cumhur, Egeliler Dernek Başkanı Adnan Başkurt da birlik beraberlik vurgusu yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!