Pargalı, Hatice'nin aşkı değilmiş!

Pargalı İbrahim Paşa ile Hatice Sultan'ın 'fırtınalı aşkı' ile ilgili ilginç iddia

Pargalı, Hatice'nin aşkı değilmiş!

Son günlerin en tartışmalı dizisi Muhteşem Yüzyıl'la yeniden gündeme gelen Pargalı İbrahim Paşa ile Hatice Sultan'ın 'fırtınalı aşkı' ile ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı. Tarihçi Ali Bektan, Pargalı'nın hiç Hatice Sultan ile evlenmediğini öne sürdü.
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Tarihimiz haremden ibaret değildir" diyerek tepki gösterdiği Muhteşem Yüzyıl adlı dizi ile ilgili tartışmalara farklı bir boyut kazandıracak ilginç bir iddia gündeme geldi. Gazeteci-yazar Ali Bektan, dizide, saray koridorlarında yaşadıkları fırtınalı aşkla ekrana getirilen Pargalı İbrahim Paşa ile Hatice Sultan'ın hiç evlenmediğini öne sürdü. 'Kanuni Devri Gizli Tarihi' adlı kitapta iddiayı gündeme getiren Bektan, Kanuni Sultan Süleyman'ın sağ kolu olan Pargalı İbrahim Paşa'nın sadece vezir olduğunu, saraya hiçbir zaman damat olmadığını yazdı.

İddiasını Osmanlı Tarihi konusunda otorite olarak kabul edilen iki tarihçi, Ord. Prof. Dr. Mükrimin Halil Yınanç ile Ord. Prof. Dr. İsmail Hakkı Uzunçarşılı'ya dayandırdı. Yınanç, 1996 tarihli 'Hayat Tarih' dergisindeki yazısında Vezir-i Azam Makbul İbrahim Paşa'nın damatlığının gerçek olmadığını belirtiyor. Uzunçarşılı ise bir makalesinde Pargalı İbrahim Paşa'nın Hatice Sultan ile evlendiğine dair bir belge bulunmadığını, Muhsine Hatun adlı bir eşinden bahsedildiğini anlatıyor. Bu iddianın ise ünlü tarihçi Hammer'dan beri devam ederek geldiğini belirtiyor. Ord. Prof. Uzunçarşılı, Belleten Dergisi'nin 114. sayısında daha önce damattı dediği Pargalı İbrahim damat olmadığını anladığını belirterek yanlışını düzelttiğini de ifade ediyor.

Kocası İskender Paşa'ydı

Topkapı Saray Arşivi eski Şefi Nigar Anafarta da aynı dönemde yazdığı makalede, "İbrahim Paşa'nın karısının ismi zannedildiği gibi Hatice olmayıp Muhsine olduğunu, Yavuz'un kızı Hanım Sultan denilen Hatice Sultan'ın, İskender Paşa'nın zevcesi ve Osman Şah Bey'in Validesi olduğunu, Osman Şah Bey Vakfiyesi ve diğer kaynaklar şüphesiz bir şekilde açıklamaktadır. Muhsine Hatun'un İbrahim Paşa'nın zevcesi olduğu kesin belgelerle belirtmektedir" diyor. Pargalı'nın damat olmadığını iddia eden yazar Ali Bektan da, "Pargalı, Muhsine Hatun ile evli ve Mehmet Şah adlı oğulları var. Muhsine Hatun ile vakıf kurarak Kadırga'da cami bile yaptırmışlar" dedi.

 

KAYNAK:VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!