Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Parası olana büyük fırsat

Templeton Gelişen Piyasalar Fonu Başkanı Mark Mobius parası olanlar için piyasayanın cazip hale geldiğini belirtti.

Parası olana büyük fırsat

FED Başkanı Bernanke'nin Çarşamba günü piyasalara bıraktığı bomba sonrasında ortalık toz duman oldu.

FED'in tahvil alımlarının 2014'te sonlandıracağı 2013'ün sonuna doğruda sınırlamaya gideceğini açıklamalar çok sert tepki buldu. Piyasalar tarafında sınırlama beklentisi olsa da 2014'ün bitiş için net bir tarih olarak ortaya konulması ortalığın karışmasına neden oldu.

Aşırı tepki verildiği yönünde yorumlar olsa da bazıları için bur karışık ortam büyük fırsatlar yaratıyor.

Templeton Gelişen Piyasalar  Fonu Başkanı Mark Mobius sürece dair ilginç açıklamalarda bulundu. Mobius tarihsel araştırmalara öre iki önemli noktanın farkına vardığını açıkladı.

Mobius'a göre bunlardan ilkinin tarihte bakıldığında boğa piyasalarının yüzdelik bazda ayı piyasasından daha uzun sürdüğünü ve boğa piyasasının bitişinin ayılara göre daha uzun olduğu.

Ayı piyasalarında boğa piyasasında kullanılan paraya daha fazla yatırım imkanı olduğunun altını çizen Mobius yeniden yükseliş ile birlikte kazancında yükseleceğine dikkat çekti.

Yatırımlarda uzun vadeli bakış açısının önemli olduğuna vurgu yapan Mobius ayı piyasalarında yatırım yapmanın daha kolay olduğuna değindi. Kötü gelen haberlerden potansiyel gelecek faydaları görmenin önemli olduğunu dile getiren Templeton Gelişen Piyasalar Fonu Başkanı, çevrede herkes satıyorsa davranışsal psikolojinin dışına çıkmanın kazandıracağını belirtti. 2008 ve 2009'un başlarında gelen kötü raporlar ve gazete haberleri ile işlerin daha da kötüye gideceği noktasında uyarılar gelirken, bu dönemde panik satışları hız kazandı.  Mobius bu dönemde elinde para olanlar için önemli fırsatların oluştuğuna dikkat çekti. Sert düşüş sonrasında piyasalarda yüzde 50'lik yukarı yönlü hareket yaşandığını anlatan Mobius pek çok yatırımcını gemiyi kaçırmamak adına yüksek fiyatlarda alım yaptığını belirti.

Bu gibi kritik dönemlerde portföyün çeşitlendirilmesinin önemli olduğunu altını çizen Mobius, bütün yumurtaları yanı sepete koyulmasının yanlış olduğuna vurgu yaptı. Çeşitlendirilmiş portföy ile kar garantili ve kayba karşı daha korumalı bir hal alınacağını dile getiren Mark Mobius bu sayede volatiletinin oluşturacağı kırılganlıktan da bir ölçüde korunacağını belirtti.

EN İYİ PERFORMANS TÜRKİYE'DE
1988-2012 yılları arasındaki hareketleri kapsayan çalışmada 72 hisse senedi piyasasını incelediklerini belirten Mobius arka arkaya en iyi performansı Türkiye'nin gösterdiğini belirtti. 25 yıllık dönemde 4 yıl (2012-1999-1997-1980) yatırımcının yüzünü güldürdüğünü belirtti. Rusya ve Arjantin tarafında ise 2 yıl dönemde en iyi performansın sergilendiğini açıkladı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!