Paranın patronundan Merkel'e mesaj

Dünya Bankası Başkanı Zoellick, Merkel için, "Yaz vezir olacak ya da rezil olacak" dedi.

Paranın patronundan Merkel'e mesaj

Dünya Bankası Başkanı Zoellick, Almanya'nın bu yıl krizde ya Avrupa'nın lideri olacağını ya da tökezleyeceğini belirtti.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick,Almanya'nın, İtalya ve İspanya'ya krizden çıkmanın yolunu göstererek 2012 yılında Avrupa'nın lideri olabileceğini ya da tökezleyeceğini ve kıtanın hiddetini üzerine çekebileceğini söyledi.

ALMANYA HİDDETİN HEDEFİ OLABİLİR
Zoellick, 48. Münih Güvenlik Konferansı'ndaAlmanya'nın Avrupa ve dünyadaki rolüne ilişkin panelde yaptığı konuşmada, ''2012 yılı Almanya'nın Avrupa'nın lideri olacağı ya da sendeleyeceği ve Avrupa'nın öfkesine maruz kalacağı bir yıl olabilir. Bu yılın sonunda Almanya sadece tasarruf tedbirleriyle özdeştirilirse ve anahtar ülkeler ekonomik icraatlara siyasi desteği sürdüremezse, o zaman Almanya hiddetin hedefi haline gelebilir'' dedi.
Liderliğin, mali disiplin ve yapısal reformları uygulayacak olurlarsa özellikle İtalya ve İspanya gibi kritik öneme sahip ülkelere destek ve teşvik tedbirleri sunmanın yolunu belirlemeyi gerektireceğini belirten Zoellick, ''Parayı çarçur edin demiyorum. Eğer gerekli icraatları yaparlarsa destek alacaklarını peşinen açıklığa kavuşturmanızı söylüyorum'' diye konuştu.

ANLAŞMAYI KABUL ETMEK İYİ BİR ADIM
Euro Bölgesi bankalarına büyük miktarda kredi sağlayan Avrupa Merkez Bankasının (ECB) ''vakit kazandığını'' ifade eden Zoellick, Avrupa Birliği (AB) zirvesinde AB üyesi 25 ülkenin, bütçe disiplinini güçlendirecek yeni hükümetlerarası anlaşmayı imzalamayı kabul etmesini ''iyi bir adım'' olarak değerlendirdi.

Büyüme olmazsa rekabet edebilirliği yeniden kazanmak için mali disiplini sağlamanın ve yapısal reformları yapmanın epey zor olduğuna dikkati çeken Zoellick, ''bu yüzden ek destek vermek için bazı imkanlara ihtiyaç olacağını'' sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!