Papa'nın 300 milyar dolarlık serveti

Vatikan'da biraraya gelen 115 kardinal tarafından seçilecek yeni ruhani lider, aynı zamanda Katolik Kilise'sine ait 300 milyar dolarlık servetin yönetiminden de sorumlu olacak.

Papa'nın 300 milyar dolarlık serveti

Vatikan'dan yönetilen ve Hıristiyan dünyasının en büyük ve köklü mezhebi olan Katolik Kilisesi aynı zamanda dev bir şirket. Sağlık nedenlerinden dolayı 28 Şubat'ta görevinden ayrılacak olan Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un koltuğunu devralacak olan isim yaklaşık değerinin 300 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilen bir fonun yönetimini de devralacak.

Son verilere göre, Vatikan'ın sadece İtalyan Borsası'nda sahip olduğu hisselerin değeri 1.6 milyar doları buluyor. Bu da, borsada işlem gören hisselerin toplam değerinin yüzde 15'ine denk geliyor. Bankacılık, sigorta, kimyasal, demir-çelik, inşaat ve gayrimenkul gibi pek çok sektörde dev yatırımlara sahip Vatikan'ın İtalya'da sahip olduğu 110 bin adet gayrimenkulün toplam değeri 9 milyar doları buluyor.

1980'lerde Avro Manhattan adlı yazar tarafından kaleme alınan 'Vatikan'ın Milyarları' adlı kitap, 1.2 milyardan fazla takipçisiyle dünyaya yön veren bu ruhani devletin sahip olduğu maddi gücü gözler önüne seriyor.

Dev bankalarla anlaşmalı

Kitapta şöyle deniliyor: "Vatikan'ın İngiltere, Fransa ve Amerika'da faaliyet gösteren Rothschilds'la birlikte gerçekleştirdiği dev yatırımları mevcut. Londra ve Zürih'te de İsviçre merkezli Credit Suisse bankası aracılığıyla yaptığı yatırımlar var. ABD'de ise Morgan Bank, Chase Manhattan Bank, First National Bank of New York, Bankers Trust Company gibi çok sayıda finans şirketiyle işbirliği içerisinde... Vatikan, Gulf Oil, Shell, General Motors, General Electric ve T.W.A gibi dev şirketlerde de milyarlarca adet hisseye sahip." ABD borsalarında sahip olduğu hisselerin değerinin ise 50-60 milyar doları bulduğu tahmin edilen Kilise'nin, elindeki külçe altının değerinin de milyarlarca doları bulduğu belirtiliyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir papaz, 'hemen her mahallede bir şubesi olan bu dev şirketin' bugün itibarıyla ABD'de sahip olduğu mal varlıklarının değerinin 100 milyar doları aştığını kaydetti. Bu da, IBM, Exxon, General Motors ve US Steel şirketlerinin toplam mal varlıklarının üzerinde bir rakam.

Vergi yaptırımı yolda

İtalya'da 1962'de hisse senedi şeklinde ödenen temettüye getirilen yüzde 15'lik vergi uygulaması, günümüzde yüzde 30'a yükseltildi ama Vatikan bu vergi uygulamasından hep muaf tutuldu. Ancak kriz sonrasında İtalya'da Katolik Kilisesi'ne tanınan vergi muafiyetine son verilmesi kararı alındı. Bunun, Kilise'ye yıllık maliyetinin 720 milyon euroya mal olabileceği kaydedildi.
  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!