Papa Franciscus'tan çocuk istismarı itirafı

Daha önce kiliselerdeki taciz iddialarına ilişkin 'Kimse bana cinsel istismar suçlamasıyla gelmedi' açıklaması yapan Papa Franciscus'tan olay itiraf! Papa Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Şili'deki cinsel istismar krizi konusunda "yargılama ve algılama konusunda ciddi hatalar" yaptığını ve açılan bu yaraları iyileştirmek amacıyla olayın kurbanlarıyla görüşeceğini dile getirdi.

Papa Franciscus'tan çocuk istismarı itirafı

Papa yazdığı bir mektup ile; Öncelikle herkesten özür dilerim. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan toplantıda kişisel olarak bu özrümü dile getirebileceğimi umuyorum" dedi. Şili, Patricia'nın akıl hocası olan Fernando Karadima tarafından reşit olmayan çocukların cinsel istismarını kapsadığı yönündeki suçlamalara rağmen 2015'te Papa tarafından atananması ile sarsılmıştı.

Ocak ayında Şili'yi ziyaret eden Franciscus, ilk başta, bu olayın bir iftira olduğunu söyleyerek Barros'u açıklamaları ile savunmuştu. Ardından papa, Vatikan'ın üst düzey cinsel suçlar araştırmacısı olan Malta Başpiskopos Charles Scicluna'yı kurbanlarla röportaj yapmak üzere Şili ve New York'a göndermişti. Bunun bir hata olduğunu anlayan papa, açılan yaraları kapatmak adına yaraları onarmak ve tekrardan adaleti ortaya koymak adına işbirliği yapmak istediğini dile getirmişti.

KİLİSELER ATEŞE VERİLMİŞTİ!

Taciz skandalı sonrası Şili'de temaslarda bulunan Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un, Araucania bölgesine düzenlediği ziyaret öncesinde 2 kilisenin ve 3 helikopter ateşe verilmişti.

"BEN HİÇ MAĞDUR GÖRMEDİM"

Kiliselerdeki taciz iddialarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papa, "Siz, iyi niyetle, bana mağdurların olduğunu söyleyin, ben hiç mağdur görmedim çünkü bana gelmediler" demişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!