Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Pandemi süreci müziğe ve müzik aletlerine ilgiyi artırdı (ÖZEL HABER)

1979 yılında Ramazan Kor tarafından, aile mesleği olan sol klarnetin imalatını yapmak amacıyla kurulan Rekor Müzik, şimdilerde tüm Bursalıların bildiği, geniş mağazaları, zengin enstrüman çeşitleri ve eğitim merkezleriyle yurt içi ve yurt dışı hizmet eden bir yer haline geldi. Rekor Müzik mağazasında kurucu Ramazan Kor ve oğlu Emin Kor ile eğitim merkezindeyse tecrübeli eğitmen Tayfun Kumova ile konuşarak, buranın gelişimini, fiyatları ve verilen hizmetleri öğrendik. "Aradığınız çoğu enstrümanı burada bulabilirsiniz, her bütçeye uygun fiyatta enstrümanımız var" diyen Emin Kor, müzikle ilgilenmek isteyen herkesi buraya davet etti.

Pandemi süreci müziğe ve müzik aletlerine ilgiyi artırdı (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Kendini sürekli geliştiren bir firma olan Rekor Müzik, klarnet imalatı ile başladığı yolculuğa geniş mağazaları, çeşit çeşit enstrümanları ve eğitim merkezleriyle devam ediyor. Kurucu Ramazan Kor ve oğlu Emin Kor bu yolculuğu Bursada Bugün'e anlattı. Uzun yıllardır Bursalılara hizmet veren ve artık yurt içi yurt dışı demeden, sınır tanımadan çalışan Rekor Müzik'in kurucusu Ramazan Kor, "Ustamız amcam İstanbul'da 1950'lerden 90'lara kadar üretime devam etti, biz de Bursa'da 1978 yılından beri üretime devam ediyoruz. Aynı zamanda mağazalarımızla birlikte işleri yürütüyoruz" dedi.

BURSALILAR PİYANOYA YÖNELDİ

1979 yılında Bursa'da aslen klarnet imalatı yapmak amacıyla kurulan Rekor Müzik, bugün hemen hemen her müzik aletinin perakende ve toptan olarak satıldığı, 2 mağaza ve 2 kurs merkeziyle hizmet veren bir yere dönüştü. "Aradığınız çoğu enstrümanı burada bulabilirsiniz" diyen Emin Kor, "Burada bir enstrümanın başlangıç seviyesini de profesyonel seviyesini de bulabilirsiniz. Üstelik geniş fiyat aralığıyla tüm bütçelere uygun hizmet veriyoruz. Bursa'da tüm enstrümanlara ilgi var diyebiliriz ancak piyanoya özellikle bu sıralar büyük rağbet var" ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜS ENSTRÜMANLARA İLGİYİ ARTIRDI

İnsanların pandemiyle birlikte müziğe ve müzik aletlerine olan ilgisinin arttığını ifade eden Kor, "Koronavirüs süreciyle insanlar evde daha çok vakit geçirdikleri için enstrümanlara ilgi arttı. Evde yıllardır müzik yapmak isteyenler yeni yeni fırsat bulmaya başladılar. Piyano, kalimba ve ukulele oldukça revaçta olan enstrümanlar" dedi.

"PİYANO DENİLDİĞİNDE FİYAT YÜKSEK ZANNEDİLİYOR AMA..."

"Her bütçeye uygun fiyatta enstrümanımız var" diyen Kor, "Örneği insanlar piyano diyince çok yüksek fiyatlı zannediyorlar fakat burada piyano fiyatları 4 bin liradan başlıyor elimizde 30-40 bin liraya da piyano var ama bunlar en yüksek fiyatlar" şeklinde konuştu.

KLARNET TAM 212 PARÇADAN OLUŞUYOR

Kurucu Ramazan Kor yolculuklarının başı olan klarnet imalatını, şöyle anlattı: "Klarnetler tümüyle el yapımı ve kendi imalatımız. 1950'li yıllardan bu yana klarneti bizim ailemiz üretiyor. Ustamız amcam İstanbul'da 1950'lerden 90'lara kadar üretime devam etti, biz de Bursa'da 1978 yılından beri üretime devam ediyoruz. Aynı zamanda mağazalarımızla birlikte yürütüyoruz. CNC tezgahlarında ürettiğimiz 212 parçayı elde bir araya getirerek klarneti oluşturuyoruz. Zor bir meslek, yeni jenerasyon bu işi zor buluyor ve sevmiyorlar. Biz çocuklarımızla yıllardır devam ettirdiğimiz bu sürecin uzun zaman daha sürmesini diliyoruz."

"ÜLKEMİZE DÖVİZ KATKISI SAĞLIYORUZ"

Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı tamir hizmeti verdiklerini de söyleyen Ramazan Kor, "Bursa'nın ve Türkiye'nin her yerinden nefesli ve ağaç içerikli enstrümanlar bize ulaşır ve biz de itinayla bakımını onarımını yapar geri göndeririz. Üretim olmasa da tamirleriyle ilgileniyoruz. Ürettiğimiz Ramazan Kor klarnetlerini 5 kıtaya gönderdik. Bu ihracat şeklinde değil, bizlere ulaşan kişilere bu hizmetleri verdik. Ülkemize ekonomik olarak az da olsa yıllardır döviz katkısı sağlıyoruz" diyerek çalışmalarının bir diğer kısmından da söz etti.

"TERS KLARNET DE ÜRETİYORUZ"

Ramazan Kor, aynı zamanda klarnetin farklı çeşitlerini de, yine elde ürettiklerini şu sözlerle açıkladı: "Si Bemol klarnet üretiyoruz, bu klarnet batı bandolarında kullanılır, Türk müziğinde yoktur, Azerbaycan ve Kafkaslardan da klarnet talebi geliyor onu da yapıyoruz. Bir de zurna çalanlar için ters klarnet üretiyoruz, yani sağ el yukarda tutularak çalınan klarnet. Bu da oldukça zor bir üretim, klarnetin tam tersini düşünün, onu da elde kendimiz yapabiliyoruz."

REKOR SANAT'TA HOBİNİZİN EĞİTİMİNİ ALABİLİYORSUNUZ

Tayfun Kumova, 16 yıldır eşiyle birlikte kurduğu sanat okulunu işletiyor. İkisi de müzik öğretmeni olan çift, diğer eğitmenlerle birlikte Rekor Müzik bünyesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bu sanat okulunda Bursalılara müzik bale ve resim kursları veriyor.

"MİNİKLER BALEYE YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR"

Tayfun Kumoava, kurslarda verilen eğitimlerle ilgili olarak, "Müzik kurslarımızda tüm enstrümanlarımız için eğitim veriyoruz. Pandemiyle birlikte bu hobilere talep oldukça arttı. Özellikle çocuklar sürekli evlerde çok sıkıldı. Biz de baleye inanılmaz bir talep olduğunu görüyoruz. Son üç haftada 100'den fazla kayıt aldık. Bu noktada pandemi kurallarına çok dikkat etmemiz de önemli. 100 metrekarelik bale stüdyomuza 5 kişiden fazla öğrenci almıyoruz" dedi.

"TEMEL EĞİTİM İÇİN 8 AY YETERLİ"

"Bale kurslarının aylık ücreti 280, müzik ve resim kurslarının ortalama fiyatı ise 390 lira civarında" diyen Kumova, "Bu eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı sertifika programları olduğu için 8 ay sürüyor. 8 ayda oldukça iyi bir seviyeye ulaşabiliyorsunuz, isteyenler sonrasında da devam ediyorlar. Temel eğitim için 8 ay yeterli" diyerek bu hobilere yönelmek isteyen herkese kapılarının açık olduğunu ifade etti.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!