Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Pandemi döneminde şeker hastaları nelere dikkat etmeli? (ÖZEL HABER)

Günümüzde on milyonlarca insan diyabet halk arasındaki adıyla şeker hastalığı ve buna bağlı hastalıklarla mücadele ediyor.

Pandemi döneminde şeker hastaları nelere dikkat etmeli? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Dünyada ve ülkemizde en fazla görülen hastalıklardan biri olan şeker hastalığı (diyabet), önlem alınmadığı takdirde ciddi sonuçlara yol açabiliyor.

Pandemi sürecinde kilo alımı ise, özellikle diyabet ve tansiyon hastalarında şeker ve tansiyonun yüksek gitmesine neden oluyor.

Peki, pandemi sürecinde şeker hastaları nelere dikkat etmeli? Sarı nokta hastaları bu süreçte neler yapmalı? Özel Esentepe Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Berkant Kaderli anlattı.

"Pandemi döneminde şeker hastaları çok uzun süre evlerinde, izole bir şekilde hareket etmeden ve diyetlerini bozarak kaldılar" diyen Prof. Dr. Berkant Kaderli, "Bunun klinik sonuçlarını yavaş yavaş görmeye başladık. Bu dönemde insanlar dışarı çıkıp, hareket edemedikleri için, günlük egzersizlerini yapamadıkları için kilo artışı oldu. Şeker hastalığında, HBA1C ya da açlık kan şekeri gibi sorun çıkmayacak hastalarda değişik göstergeler gördüm. Gözle ilgili kanamalar ve göz hastalıklarında ilerlemeler oldu. Belki de sorun çıkmayacak şeker hastalarında, sorunlar başladığını gördüm. Şeker hastaları çok dikkat etsinler, diyetlerini bozmasınlar ve kilo almamaya özen göstersinler. Çünkü bunların mutlaka göze bir yansıması oluyor" dedi.

"ŞEKER HASTALARI DAHA YÜKSEK BİR RİSK GRUBUNU OLUŞTURMAKTADIR"

Prof. Dr. Berkant Kaderli, "Pandemi döneminde evin içinde, bahçede, insanlardan uzak durarak ve sosyal mesafeye dikkat ederek mutlaka hareketli bir şekilde geçirelim. Yani pandemi dönemi, sosyal mesafe demek, evde sürekli oturalım ve yemek yiyelim anlamına gelmemeli. Bu tabi ki normal insanları da tehdit ediyor. Ama bu dönemde özellikle kendi hastalarımda kilo alma, şeker düzeyinde bozulmalar ve göze yansımalar gördüm. O yüzden şeker hastaları daha yüksek bir risk grubunu oluşturmaktadır. Elbette ileri yaş hastalarda da sıkıntılar çıkabilmekte. Özellikle sarı nokta hastalığıyla ilgili ilerlemeler olduğunu gördüm. Hastalar bir olumsuzluk gösterdiği zaman beklemeden en yakın sağlık kuruluşuna başvursunlar. Biz tabi ki günlük pratiğimizi korona virüse göre değiştirdik. Mesela hastaları hastanede daha az tutmaya çalışıyoruz. Sosyal mesafeye uymaya çalışıyoruz. Her muayeneden sonra bütün cihazlarımızı dezenfekte ediyoruz. Bir sıkıntı olmadıkça insanlardan uzak durmalıyız ve bir sıkıntımız yoksa hastaneye gelmemeliyiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!