Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Pandemi döneminde boşanma başvuruları arttı

İsveç'te Mart-Temmuz döneminde 13 bin 345 boşanma başvuru yapıldı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu sayı 12 bin olarak kayda geçerken, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının boşanmalarda bir faktör olduğu belirtildi.

Pandemi döneminde boşanma başvuruları arttı

İsveç Ulusal Mahkemeler İdaresinden alınan istatistiklere göre, ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına denk gelen dönemde geçtiğimiz yıla oranla boşanma başvuruları arttı. Bu yılın Mart-Temmuz döneminde İsveç Bölge Mahkemelerine toplam 13 bin 345 boşanma başvurusu yapıldı. Bu sayının geçtiğimiz yıl 12 bin olduğu ifade edildi. Psikolog Björn Hedensjö İsveç basına yaptığı açıklamada, salgının boşanmalarda bir faktör olduğunu dile getirerek korona virüsün gelişme durumuna bağlı olarak boşanma başvurularındaki artışın ilerleyen zamanlarda da devam edebileceğine dikkat çekti.

ÇİN'DE DE ARTIŞ KAYDEDİLMİŞTİ

Çin'de boşanma oranları normalde yıllık yayınlanıyor, ancak son dönemlerde birçok kentte ailelerin evlerde kapalı kalması nedeniyle boşanmalarda artış olduğuna dair haberler yer alıyor.

BOŞANMA DAVALARINDA YÜZDE 25 ARTIŞ OLDU

Çin'in orta bölgesinde yer alan Şian ile Siçuan eyaletindeki Dazhou'da Mart ayında rekor düzeyde boşanma davaları açıldığı ve mahkemelerde listelerin uzadığı ifade ediliyor. Yetkililer, normal yaşamda karşılaşılan ufak sorunların büyümesine, iletişim eksikliğinin ise evli çiftlerde hayal kırıklığı yaratıp boşanma yoluna gitmelerine neden olduğunu belirtiyor. 

BOŞANMADA 15 YILDA ÜÇ KATINDAN FAZLA ARTIŞ

Kimi zaman geniş aile ile birlikte aynı çatı altında iki ay geçiren aileler için "Bir arada geçirdikleri süre uzadıkça birbirlerinden daha fazla nefret eder hale geldiler. İnsanların kendilerine ait bir alanları olması lazım. Sadece çiftler için değil, herkes için geçerli bu" denildi.

Boşanma ile ilgili yasaların 2003'te gevşetilmesinin ardından Çin'de boşanma oranı arttı. O yıl 1,3 milyon olan boşanma sayısı 2018'de 4,5 milyona tırmandı. Buna karşılık geçen yıl 4,15 milyon evlilik yapıldı.

AİLE İÇİ ŞİDDET DE ARTTI

Ancak bu süreçte aile içi şiddet olaylarında da artış kaydedildiği, salgının başladığı Vuhan yakınlarındaki Hubei bölgesinde Şubat ayında rapor edilen şiddet olaylarının geçen yıla göre üç kat artarak 162'ye ulaştığı belirtiliyor. 

Resmi verilere göre, Çin'de boşanma başvurularının dörtte üçü kadınlar tarafından yapılıyor. Boşanma eğiliminin gençlerde daha fazla olduğu ifade ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!