Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Pakistan gümrüğünde değeri milyon doları bulan 75 şahin ele geçirildi

Pakistan'da yetkililer yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılmak istenen ve değeri milyon doları bulan 75 şahin cinsi kuş ele geçirdiklerini açıkladı.

Pakistan gümrüğünde değeri milyon doları bulan 75 şahin ele geçirildi

Gümrük yetkilileri cumartesi günü yapılan operasyonda ülkenin kuzey bölgelerinde yakalandığı belirlenen ve güneydeki Karaçi limanı kentinden kaçırılmak istenen 75 şahin ve bir adet houbara türü toy kuşuna el konulduğunu duyurdu.

Yetkililer söz konusu kuşların neslinin tükenmekte olduğunu ve ele geçirilen yabani hayvan sayısının son dönemlerdeki en büyük miktarlardan biri olduğunu ifade ederken olayla ilgili iki kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Gümrük Muhafaza memurlarından Muhammet Saqif Saeed yaptığı açıklamada "Kuşlar nadir ve nesli tükenmekte olan türler arasında ve ticareti kesinlikle yasak." diye konuştu.

Körfez ülkelerinde şahinle avlanmak oldukça popüler

Yetkililer kuşların Pakistan karaborsasında el altından satıldığını ve değerinin yaklaşık 200 milyon rupi (1 milyon dolar) olduğunu söyledi. Pakistan Yüksek Mahkemesi aldığı kararla yırtıcı kuşlarla avlanmayı ülkede yasaklamıştı.

Özellikle Körfez ülkelerinde popüler bir spor olan şahinle avlanmak için her sene yüzlerce Arap turist kış mevsiminde Pakistan'ın güney batısına akın ediyor. Özellikle zengin Arap şeyhleri şahinleri kullanarak 'afrodizyak etkisi yaptığına inanılan' houbara kuşlarını avlamaya çalışıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!