Pakistan'da çocuklar okula gitmiyor

Pakistan'da 5-16 yaş arası 51,53 milyon çocuğun 22,84 milyonu okula gitmiyor.

Pakistan'da çocuklar okula gitmiyor

Pakistan Federal Eğitim Bakanlığı ile Eğitim Planlama ve Yönetimi  Akademisinin hazırladığı "Pakistan Eğitim İstatistikleri 2016-2017" adlı rapora  göre, ülkedeki çocukların yüzde 44'ü eğitim kurumlarına kayıtlı değil.

Raporu kamuoyuna açıklayan Federal Eğitim Bakanı Muhammed Yusuf Şaikh,  okula gitmeyen çocuk sayısının önceki yıla göre 210 bin artış göstererek 22  milyon 840 bine yükseldiğini söyledi.

Bakan Şaikh, en yüksek oranın Belucistan eyaletinde görüldüğünü  belirterek bu eyaletteki çocukların yüzde 70'inin okula kayıtlı olmadığını  aktardı.

Rapora göre, Belucistan'ı yüzde 57 ile Aşiretler Bölgesi, yüzde 52 ile  Sindh, yüzde 47 ile Azad Keşmir ve Gilgit Baltistan, yüzde 40 ile Pencap ve yüzde  34 ile Hayber Pahtunhva takip etti.

Ayrı bir idari yapı olan İslamabad Başkent Bölgesi'nde ise okula  gitmeyen çocukların oranı yüzde 12 olarak belirtildi.

Ülkedeki söz konusu çocukların 5,06 milyonunun ilkokul çağında 17,78  milyonunun ise ortaokul ve lise çağında olduğu belirtilirken kızlarda okula  gitmeme oranı yüzde 49, erkeklerde ise yüzde 40 olarak açıklandı.

Okulların yüzde 26'sında sadece bir öğretmen var

Son 5 yılda çocuk nüfusu 1 milyon artarken okula gitmeyen çocuk  sayısının 3 milyon azaldığı belirten raporda okul ve öğretmen altyapısına ilişkin  bilgiler de paylaşıldı.

Rapora göre, ülkedeki okulların yüzde 26'sında sadece bir öğretmen,  yüzde 18'inde sadece bir derslik bulunuyor. Okulların yüzde 22'sinde içme suyu,  yüzde 32'sinde elektrik, yüzde 22'sinde tuvalet ve yüzde 21'inde bahçe duvarı  yok.

Raporda eğitim sistemi ve altyapısını geliştirmeye yönelik atılan  adımların olumlu sonuçlarına da yer verildi. Buna göre, alınan karar ve kabul  edilen yasalar neticesinde orta öğretime kayıt olan kız çocuğu oranı 2012-2017  arasında yüzde 77, okul öncesi eğitime kayıt oranı ise 2015-2018 arasında yüzde  10 arttı.

Ülke genelinde altyapı noktasında en gelişmiş yerler ise Pencap  Eyaleti ve İslamabad Başkent Bölgesi oldu. Bu iki bölgenin de okullarının  neredeyse tamamında içme suyu bulunurken, çoğunda da kız ve erkekler için ayrı  tuvaletler yer alıyor.

2030'da tüm çocuklar okula gidecek

Raporda Pakistan'ın dünyaya açılmasını sağlamak amacıyla 2020'den  itibaren özellikle gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerden öğrencilere burs  verileceği, gelişmiş ülkelere öğrenci göndermek için de verilen burs  miktarlarının artırılacağı bilgisi de paylaşıldı.

Tüm Pakistanlı çocukların 2030'da okul öncesi, ilk ve ortaokul eğitimi  almasının sağlanacağı hedefinden söz edilen raporda aynı yılda mesleki ve teknik  eğitim ile üniversitelerin de maliyetinin herkesin karşılayabileceği seviyede  olacağı belirtildi.

Hedef olarak belirlenen 2030'da engelli ve dezavantajlı çocukların da  eğitim sistemine yüzde 100 katılması planlanırken kültür, cinsiyet, etnik köken  ve din ayrımı gibi sorunların çözümü için vatandaşlık, insan hakları ve cinsel  sağlık alanlarında eğitimler verilecek. Aynı eğitimler öğretmenlere de verilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!