Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Özgürlük Anıtı 8 ay sonra ziyarete açıldı

New York'ta geçen yıl yaşanan Sandy kasırgası nedeniyle sekiz aydır kapalı olan Özgürlük Anıtı, çevresindeki temizlik ve onarım çalışmaların tamamlanmasının ardından ABD'nin Bağımsızlık Günü'nde yeniden ziyarete açıldı.

Özgürlük Anıtı 8 ay sonra ziyarete açıldı

ABD'nin doğu yakasında büyük hasar ve can kaybına neden olan Sandy Kasırgası'nın yaraları sarılmaya devam ediyor. Geçen yıl ekim ayı sonunda yaşanan kasırga nedeniyle anıtın bulunduğu Özgürlük Adası'nın dörtte üçü sular altında kaldı. Adada ve anıtın çevresinde ciddi tahribat ve çöp yığını oluşurken Anıtta herhangi bir zarar oluşmadı.

Anıtın kendisinde tahribat olmazken Özgürlük Adası'nın alt yapısı zarar gördü. Su ve aydınlatma sistemleri ile ziyaretçilerin yürüyüş yollarında tahribat oluştu.

Sekiz aydan fazla süren aranın ardından çalışmaların tamamlanmasıyla ziyaretçiler ABD'nin Bağımsızlık Günü'nde tekrar anıtı ziyaret etme imkanına kavuştu.

Anıtın açılışı dolayısıyla AA muhabirinin sorularını yanıtlayan yetkililerden Diana Pardue, adada tekrar ziyaretçi ağırlayacak olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını anlatan Pardue, bugün 20 bin civarında yerli ve yabancı turistin anıtı ziyaret etmesini beklediklerini söyledi.

Anıtın açılışı dolayısıyla kurdele kesme töreni de yapıldı. Törene New York Belediye Başkanı Michale Bloomberg, Kongre üyeleri ve diğer yetkililer katıldı.

Anıtın açılışına basın mensupları da büyük ilgi gösterdi. Bazı TV kanalları açılışı helikopterlerle canlı olarak yayınladı.

Adayı ziyaret etmek için daha önceden bilet alan çok sayıda turist de sabahın ilk saatlerinden itibaren Manhattan'daki feribot iskelesinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Özgürlük Anıtı

ABD'nin bağımsızlık sembolü olan Özgürlük Anıtı (Lady Liberty), Fransızlar tarafından bağımsızlığının yüzüncü yılında ABD'ye hediye edildi. Yılda 3 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği anıt, kaidesiyle 93 metre yüksekliğe sahip.

Fransız heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi tarafından yapılan anıt, Fransa'dan parçalar halinde ABD'ye getirilerek, ABD'de 4 aylık bir çalışmanın ardından eski haline getirilip 28 Ekim 1886'da açıldı.

Engellilerin de içini gezebilmesi ve diğer iyileştirmeler amacıyla Ekim 2011'de başlayan çalışmalar nedeniyle iç kısmı ziyaretçilere kapanan anıt, 28 Ekim 2012'de tekrar ziyaretçilere açılmış ancak bir gün sonra New York'a ulaşan Sandy Kasırgası, anıtın tekrar kapatılmasına neden olmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!