Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Özgeçmişinde yalan söyleyen kadına 25 ay hapis

Veronica Hilda Theriault isimli kadın, hükümette yüksek maaşlı bir işe girmek için özgeçmişinde yalan söylemek suçundan tutuklandı. Her şey planladığı gibi gitseydi kadın söz konusu işten yıllık 185 bin dolar kazanacaktı.

Özgeçmişinde yalan söyleyen kadına 25 ay hapis

Güney Avustralya hükümetinde Başbakanlık ve Kabine Bölümü'nde ayda 33 bin dolar maaşla çalışan Veronica Hilda Theriault ve 1 yıllık şartlı tahliye ile birlikte 25 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bürokrat olarak çalışan 46 yaşındaki kadının işi alabilmek için özgeçmişinde yalan söylediği, parlak referanslarının sahte olduğu ortaya çıktı. Söz konusu işte bir aydan az çalışan Theriault, kovulmadan önce 33 bin dolar kazanç elde etti.

Mahkeme, kadının eğitimi ve önceki iş deneyimleri ile ilgili bölüme yanlış bilgiler içeren sahte bir özgeçmiş ile işe başvurduğunu, mülakatı garantiledikten sonra referans bölümüne eski iş vereni olarak kendini yazdığını ve buna göre davrandığını açıkladı.

Profil fotoğrafı ünlü bir model 

Kadının yalanları bununla da bitmedi. Mahkeme bilgilerine göre Veronica isimli kadın Linkedln profil fotoğrafı olarak supermodel Kate Upton'ın fotoğrafını kullanmıştı.

Veronica'nın yeterli özelliklere sahip olmadığı halde erkek kardeşini işe almaya çalıştığı, 20 yıl deneyimi olduğunu iddia ettiği ortaya çıktı.

Mahkeme kayıtlarına göre kadının suçları bununla da sınırlı değil. 2014 ve 2012 yıllarında iki farklı şirkette çalışabilmek için yine özgeçmişiyle ilgili  yanlış bilgiler vermişti. Üstelik 2014 yılındaki yalanının amacı ödül kazanmaktı.

Theriault'ın suç işlemeye motive eden şeyse finansal yarar sağlamak. Kadının ayrıca bipolar bozukluğu olduğu da mahkemece kabul edildi. Ancak akıl sağlığı suç işlemediğine işaret etmiyordu.

Yargıç Micheal Boylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Theriault'ın akıl sağlığı göz önünde bulundurulur ama suçlamalar oldukça ciddi ve yaptığı sahtekarlıkta planlama unsuru söz konusu. Bu planlama sayesinde yüksek maaşlı ve özel eşyalara erişim imkanı olan bir işe girdi".

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!