Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Oxford Üniversitesi'nden 5 dakikada sonuç veren Kovid-19 antijen testi

Kuzey Yarımküre'de kış mevsimi yaklaşırken mevsimsel grip vakalarıyla birlikte koronavirüs salgınını yönetmenin daha zor olacağı endişesi var. Oxford Üniversitesi de 5 dakikada koronavirüsü tespit edip diğer virüslerden ayırt edecek bir antijen testi geliştirdi.

Oxford Üniversitesi'nden 5 dakikada sonuç veren Kovid-19 antijen testi

Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları 5 dakikadan az bir sürede koronavirüsü tespit edecek Kovid-19 testini geliştirdi.

Üniversite; havaalanlarında ve işyerlerinde toplu testlerde kullanılabilecek cihazın ürün geliştirmesine 2021 yılının başlarında başlamayı, 6 ay sonra da onaylanmasını umduğunu açıkladı.

Yayımlanan araştırmaya göre bu test koronavirüsü diğer virüslerden yüksek bir doğruluk oranıyla ayırt edip tespit edebilecek.

'Basit, son derece hızlı ve uygun maliyetli'

Oxford Fizik Bölümü'nden Profesör Achilles Kapanidis,"Metodumuz virüsün bozulmamış parçacıklarını hızlı bir şekilde tespit ediyor" dedi.

Kapanidis bunun da testin 'basit, son derece hızlı ve uygun maliyetli' olduğu anlamına geldiğini ekledi.

'Daha hızlı ve ucuz testler olsa da Oxford'un geliştirdiği test daha doğru sonuç veriyor'

Hızlı antijen testlerinin koronavirüsle mücadelede ve ekonomiyi yeninden açma konusunda kilit öneme sahip olduğu belirtiliyor. Şu an kullanılmakta olan testler daha hızlı ve ucuz olsa da Oxford'un geliştirdiği test kadar doğru sonuç veremiyor.

Oxford'un geliştirdiği testler daha gelecek sene hazır olacak olsa da bu testlerin kış zamanında pandemiyle mücadele etmede yardımcı olacağı belirtiliyor. Çünkü sağlık yetkilileri aşı geliştirilse bile, dünyanın daha uzun süre Kovid-19'la yaşaması gerektiğini ifade ediyor.

'Sonraki aşamasında önemli bir avantaj sağlıyor'

Warwick Tıp Fakültesi'nden Dr Nicole Robb, "SARS-CoV-2'nin diğer mevsimsel solunum virüsleriyle birlikte ortada dolaşmasının öngörülmeyen etkileri, gelecek kış ayları için önemli endişe kaynağıdır" dedi.

Robb, "Testimizin, klinik örneklerde, güvenilir bir şekilde farklı virüsleri ayırt edebileceğini gösterdik. Bu gelişme de pandeminin bir sonraki aşamasında önemli bir avantaj sağlıyor" diye vurguladı.

Siemens Healthineers: Talebi karşılamada zorlanabiliriz

Almanya merkezli Siemens Healthineers, dün yaptığı açıklamada, hızlı antijen test kitlerini piyasaya sürdüğünü duyurmuş, ancak talepte artış karşılama konusunda zorlanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!