Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ÖTV zammı Bursa'da ikinci el piyasasını nasıl etkiledi? (ÖZEL HABER)

Sıfır araçlara yapılan ÖTV zammı ardından, lüks araç siparişleri tek tek iptal edilirken vatandaş çareyi ikinci ele yönelmekte buldu. Ancak sıfır araçlara gelen zamdan ikinci el piyasası da etkilendi ve onların da fiyatlarında artış yaşandı. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ÖTV zammının ikinci el piyasasını nasıl etkilediğini değerlendirdi ve "Artık piyasa nereye gidecek, dalgalanmalar nasıl olacak, fiyatlar nerede duracak sorularına bile yanıt veremez olduk" dedi.

ÖTV zammı Bursa'da ikinci el piyasasını nasıl etkiledi? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Geçtiğimiz ay ÖTV matrah ve oranlarında yeni düzenleme yapılmış, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemeyle birlikte ÖTV'de yeni oranlar belirlenmişti. Buna göre 1600 cc motor hacminin altındaki otomobillerde vergi matrahında alt sınır 70 bin liradan 85 bin liraya yükselirken, 1600 cc üzerindeki araçların ÖTV oranı artırıldı. 1600-2000 cm³ arası silindir hacmi olan ve matrahı 170 bin TL'ye kadar olan araçlarda yüzde 130 ÖTV, 1600-2000 cm³ arası silindir hacmi olan ve matrahı 170 bin TL üzeri olan araçlarda yüzde 150 ÖTV alınıyor.2000 cm³ üstü silindir hacmi olan ve matrah sınırı olmayan araçlarda ise ÖTV yüzde 220'ye çıkarıldı. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık konuyla ilgili değerlendirmeleri Bursada Bugün'e yaptı. Yanık, "Gelişmeleri incelememiz ve beklememiz gerekiyor" dedi.

"VATANDAŞ ÖTV SABİTLENSİN DİYE BEKLERKEN ZAM GELDİ"

"Ötv zammından ikinci el piyasası da etkilendi" diyen Yanık, "İnsanlar ÖTV'nin sabitlenmesini beklerken yapılan zamlar sıfır piyasasını artırdığı gibi ikinci eli de artırdı. Özellkle yerli üretimde 1.6 motor gücüne kadar olan araçlarda çok büyük bir fark yok ancak yurt dışından getirilen araçlarda büyük fiyat artışı var. Aralık ayından beri çaktırmadan yapılan zamların üstüne devletin yaptığı zamların da gelmesi piyasayı iyice gerecek" şeklinde konuştu.

"ÖNGÖRÜMÜZ KALMADI"

Hakan Yanık, piyasanın önümüzdeki günlerde nasıl seyredeceğine dair yorum yapamadıklarını şöyle açıkladı: "Artık piyasa nereye gidecek, dalgalanmalar nasıl olacak, fiyatlar nerede duracak sorularına bile yanıt veremez olduk, öngörümüz kalmadı. Çıkan ikinci el yönetmeliğiyle gayriresmi satış yapan vatandaşlara dur denmek istendi ama maalesef o da yeterli gelmedi. Bu yönetmelik de piyasayı gerdi. Dolar ve euro sabitlenmeye çalışılıyor bu konuda da bir istikrar gelirse, hükümet yetkilileri yaptıkları ÖTV zammında geri adım atarsa araba fiyatları bu noktada sabitlenir aksi takdirde kabul etmediğimiz ve istemediğimiz şekilde fiyatlar artmaya devam eder. Bu da piyasayı olumsuz etkiliyor. İnsanların alım gücünü daraltıyor."

LÜKS ARABALAR 1 MİLYONU BULDU

Yanık sıfır otomobil fiyatları hakkında, "Bugün düzgün bir sıfır araba almak isteyen 150-160 bin lira vermek zorunda, bir de bunun 1.6 üstü bir araba olduğunu düşünün yapılan ÖTV zammından sonra yükselen fiyatlarla lüks arabalar 1 miyon lira oldu" dedi ve ekledi: "Bu işin içinden nasıl çıkılır durum nasıl düzeltilir artık bizim de ön görümüz kalmadı. Sabırla gelişmeleri incelememiz ve beklememiz lazım."

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!