Otostopla 25 bin kilometre yol gitti

Otostop maceralarını paylaştığı sosyal medyada "Gezgin Kız" olarak bilinen Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Elif Omput, yaklaşık 6 yılda otostop yaparak bindiği 350 araçla 71 kenti gezdi, 25 binden fazla kilometre yol yaptı.

Otostopla 25 bin kilometre yol gitti

Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm ve Otelcilik  Bölümünün 3. sınıf öğrencisi 26 yaşındaki Elif Omput, küçük yaşlarda edindiği  seyahat tutkusunu 6 yıl önce Rize'de otostopa başlayarak hayata geçirdi.

Mardin'de doğup İstanbul'da büyüyen Omput, bugüne kadar otostopla 25  bin kilometre yapıp 71 ili gezmesine ilişkin yaşadıklarını tez konusu yapmayı  planlayan Omput'un "Gezgin Kız" olarak tanındığı sosyal medyadaki takipçileri de  maceracı ruha buradan ortak oluyor.

Omput, yaptığı açıklamada, küçük yaşlardan beri seyahate  meraklı olduğunu, farklı yerleri görmekten keyif aldığını belirterek, 6 yıl önce  bundan önceki üniversite eğitimi aldığı Rize'de otostopla tanıştığını kaydetti.

Bunun gönüllü değil, zorunlu bir durum olarak doğduğunu dile getiren  Omput, şöyle konuştu:

"Rize'de okurken bir yere gitmem gerekiyordu ve o saatte dolmuş  yokmuş. Bunu bilmiyordum, yaklaşık 40 dakikalık bir yoldu. Çevre yolunda içinde  bir kadın olan arabaya otostop çektim ama durmadı. Sırt çantam vardı. Gezgin  olduğum çok belliydi. Bir dağa çıkacaktım. 3-4 araç geçti ve en sonunda tur  otobüsü durdu. Otobüs şoförüne durumumu anlattım ve çok garip baktılar ama  istediğim yere götürdüler. Önceleri arkadaşlarımla yaptığım otostopu daha sonra  tek başına yapmaya başladım. Sanırım bunu başardım. Bugün bunu anlıyorum.  Yaklaşık 6 yılda otostop yaparak bindiğim 350 araçla 71 kenti gezdim, 25 binden  fazla kilometre yaptım. Yaşadıklarımı sosyal medyadan da paylaşıp insanları  bilgilendiriyorum. Bana, 'Burası Türkiye, nasıl cesaret ediyorsun? Burasını  Avrupamı zannettin?' gibi yorumlar yapıyorlar. Bu bana garip geliyor. Zaten  geçmişe baktığınız zaman medeniyet Anadolu'dan çıkmış. Otostop bilinmiyor ama  yardımseverlik biliniyor. İnsanlar bence bunu unutmuş, büyükşehirler insanlara  bunu unutturmuş."

TEZ KONUSU OTOSTOP OLACAK

Ailesinin otostop yaptığını bildiğini ve bundan mutlu olduğunu ifade  eden Omput, "Turizm bölümü okuyorum. Otostopu okulumla, bölümümle  birleştireceğim. Tez yazmayı düşünüyorum. Tezimin konusu da otostop olacak.  Türkiye'deki otostopçuların profilleri, seyahat şekilleri, nasıl yapıyorlar,  hangi rotaları izliyorlar, hangi sebeplerle otostop yapıyorlar, araştırıyorum.  Mevzunun sadece para olduğunu zannediyorlar ama otostop gerçekten bir tutku.  Cebinde 10 bin lira olan ve otostop yapan insanları da bulabilirsiniz.  Mühendistir ama geziyordur. Kimin nasıl bir konumda olduğunu çözemezsiniz." dedi.

Omput, Avrupa'da yaygın olan otostop kültürünün Türkiye'de çok  görülmediğini belirterek, "Otostopla gezen insanlara serseri, işsiz gözüyle  bakılmasını doğru bulmuyorum. Beni alırken şüpheyle alan araçlar oluyor ama  sohbet ettikten sonra, 'Sen pek bir aklı başında bir kızsın. Niye otostop  yapıyorsun?' diyorlar. Aklı başında insanlar da otostop yapabilir. Ayrıca bir  sürü kişiyle de tanışıyorsunuz." diye konuştu.

En son doğuda yaptığı 5 bin kilometrelik turda 70 araç değiştirdiğini  anlatan Omput, şunları söyledi:

"Belki 30 defa jandarma, polis tarafından çevrildim ve üst aramalarım  yapıldı. Neden buraya geldiğimi merak ettiler. Neden Bitlis, neden Muş'a  gittiğimi merak ettiler. Çünkü tanımak lazım. Oralarda tanıdığım kadar güzel  insanı belki batıda tanımadım. Evlerini açtılar, yemeklerini paylaştılar,  sohbetler ettiler. Ülkemiz çok güzel. Değerini bilmeliyiz. Evet kötü şeyler  oluyor ama ön yargılardan kurtulmalıyız. Kötü şeyler iyi şeyleri kesinlikle  örtmemeli."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!