Otomotivde 1 taşla 3 kuş

Otomotivin gözü hurda indiriminde. 2014'te devreye girecek uygulamanın eski araçları trafikten çekip çevre kirliliği ve hurda çelik ithalatını önemli ölçüde azaltılması bekleniyor.

Otomotivde 1 taşla 3 kuş

Geçtiğimiz gün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından ilk detayları açıklanan hurda araçlara ilişkin yeni düzenleme, sektörde heyecan yarattı. Uzun süredir konuşulan ancak tarihi ve uygulanma şartlarının belirsizliğini koruduğu hurda indirimi konusundaki ilk somut açıklama Ergün tarafından yapıldı. Türkiye'de 20 yaş üstü 4 milyondan fazla araç bulunduğunu, bunun 2 milyonunun binek araç olduğunu belirten Ergün, bunlardan bir kısmının trafiğe çıkmasının sakıncalı olduğunu açıkladı. Uygulamanın başlangıç tarihi olarak 2104'ü işaret eden Ergün, tasarı üzerindeki çalışmaların devam ettiğini, hurdaya ayrılacak araç başına sağlanacak desteğin 3 bin TL ile 6 bin TL arasında değişeceğini planladıklarını ifade etti. Yapılması planlanan uygulamanın sadece eski, güvenik seviyesi düşük araçların trafikten çekilmesi olarak görülmediğini vurgulayan Ergün, toplamda 4 milyon adetlik yeni bir pazar oluşacağını, hurdaya ayrılacak araçların çevreye verdikleri zararın da bu sayede önemli derecede azalacağını söyledi.

ÜÇ BAKANLIK BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Ergün, kendi bakanlığıyla birlikte Maliye, Ulaştırma ve İçişleri bakanlıklarının katıldığı ortak teknik çalışmaların kısa süre sonra tamamlanıp açıklanacağını ifade etti.

SEKTÖR UZUN SÜREDİR DÜZENLEMEYİ BEKLİYOR

"İLK detayları açıklanan hurda indirimi, uzun süredir sektör olarak beklediğimiz ve yararlarına inandığımız bir uygulama" açıklaması yapan Tofaş CEO'su Kamil Başaran, "Önümüzdeki yıl başlatılması planlanan uygulama, yerlilik oranı yüksek hafif ticari araçları da kapsamalıdır. Sektör üzerinde olumlu etki yapacaktır" dedi.

HURDA ÇELİKTE İTHALAT DÜŞER

"Sadece otomobil parkını yenilemez, hurda çelik ithalatını da azaltır" diyen Renault Genel Müdürü İbrahim Aybar, "2003-2004 arasındaki hurda indirimi yararlı olmuştu. Üstelik bugünün şartları daha iyi durumda. Uygulamanın etkileri büyük olacak " dedi.

ÇEVRE İÇİN ÇOK YARARLI OLACAK

Günümüzde otomobil satın almak için 3-6 bin TL'lik teşviğin önemli ancak yeterli olmadığını belirten Hyundai Genel Müdürü Ümit Karaarslan, " Buna ek olarak uygun finans desteği de sağlanması gerekiyor. 2 milyon aracın yenilenmesi, sektörümüz açısından ve yakıt tüketiminin azaltılıp, çevre sağlığı açısından fevkalade önem taşıyor" diye konuştu.

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!