Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Otomotiv yeniden ihracat şampiyonu

OİB'in raporuna göre, otomotiv endüstrisi eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 12 artırarak, yeniden liderlik koltuğuna oturdu.

Otomotiv yeniden ihracat şampiyonu

Türkiye'nin ihracattaki en önemli lokomotifi otomotiv endüstrisi, eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 12 artırarak bir milyar 1 milyar 665 milyon dolara yükseltti. Böylece otomotiv endüstrisi bir aylık aradan sonra ihracat liderliğini yeniden devraldı.
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) hazırladığı eylül ayı ihracat raporunda, Türkiye'nin genel ihracatı eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artışla 10.7 milyar dolara ulaşırken, otomotiv endüstrisi de bundan yüzde 16 pay alarak 1 milyar 665 milyon dolar dış satışa ulaştı. Rapora göre, ürün grupları tek tek incelendiğinde, otomotiv yan sanayi yüzde 26 artışla eylül ayında 732 milyon dolarlık ihracatla ilk sırada yer aldı.

Yan sanayi farkı
Türkiye'de genel otomotiv ihracatının yanı sıra yalnızca OİB'in gerçekleştirdiği dış satışlarda yüzde 12 artışla 1 milyar 488 milyon dolara ulaşıldı. OİB bünyesinde de ürün grupları arasında en fazla ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artış ve 583 milyon dolarla otomotiv yan sanayi gerçekleştirdi. Bunu yüzde 1 artış ve 514 milyon dolarla binek otomobiller, yüzde 5 artış ve 305 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, yüzde 7 artış ve 70 milyon dolarlık satışla otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu takip etti.

9 aylık dönem
Yılın ilk 9 aylık döneminde ürün grupları dikkate alındığında ise yine otomotiv yan sanayi yüzde 32 artış ve 5 milyar 112 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. İkinciliği yüzde 5 artış ve 4 milyar 864 milyon dolarla binek otomobiller, üçüncülüğü yüzde 25 artış ve 2 milyar 964 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar alırken, bunu yüzde 25 artış ve 653 milyon dolar ile otobüs, minibüs ve midibüs takip etti.

Yüzde 5 gerileme
Rapor, ülke bazlı incelendiğinde ise yüzde 5 gerilemesine rağmen eylül ayında en fazla ihracat yine otomotivin kalbi Almanya'ya 228 milyon dolar ile gerçekleştirildi. Bunu yüzde 38 artış ve 213 milyon dolarla Fransa, yüzde 33 artış ve 189 milyon dolarla İtalya izledi. Bu alanda yılın ilk 9 ayı ele alındığında ise Almanya yüzde 34 artış ve 2 milyar 60 milyon dolarla ilk sırada yer aldı. Almanya'yı yüzde 2 gerilemesine rağmen bir milyar 789 milyon dolarla Fransa, yüzde bir artış ve bir milyar 611 milyon dolarla İtalya takip etti.

Kur avantajı
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin ihracat artışındaki en önemli etkenin geçen yıla göre yaşanan kur avantajı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Geçtiğimiz yıl eylül ayında 1.31 olan Euro/Dolar çapraz kuru, 2011 Eylül'de 1.38 olarak gerçekleşmiştir. Yaşanan ihracat artışında 2011 yılı eylül ayı Euro kurunun 2010 yılına göre yüksek seyretmesinin etkisi yüzde 5'tir. Bunun yanı sıra son dönemde mal grubu bazında en önemli ihraç kalemimiz konumunda bulunan otomotiv yan sanayi ihracatımızın geçtiğimiz ay yüzde 26 artması, bizim dış satış artışımızdaki en önemli unsur olarak öne çıkmaktadır.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!