Otomobil sektöründeki faiz indirimini fırsata çevirdiler!

Otomotiv sektöründe yaşanan daralma üzerine devlet harekete geçti, kamu bankaları faizleri indirdi. Markalar ise fiyatları yükseltmeye başladı.

Otomobil sektöründeki faiz indirimini fırsata çevirdiler!

Otomobil almak isteyenler için düzenlenen kampanya kapsamında kamu bankaları, taşıt kredi faiz oranlarında büyük bir düşüşe gitti.

Kredi oranları yüzde 0,49'a kadar düşürüldü.

Otomobil meraklıları kampanyaya katılan markalardan araç satın almak için araştırmalara başlamışken; Fiat, fiyat listesine zam yapmak için güncellemeye aldı.

Markanın internet sitesine girenler; fiyat listesine tıklayınca bu ekranla karşı karşıya kaldı.

Fiat'ın, hurda teşvikiyle birlikte 75 bin lira seviyesinden satılan Egea modellerinin, satış fiyatının hurda teşviki hariç 100 bin bandına çıkması öngörülüyor.

Otomobil satışlarının son dönemde düşüşe geçmesi üzerine sektör temsilcileri, devletin adım atmasını istiyordu.

Devlet gereğini yaptı, vatandaşın yüzü güldü.

Fakat markalar, vatandaşa karşı zam kartını yeniden çekti.

ANLIK SİTEDEKİ GÖRÜNTÜ

ESKİ LİSTE

Öte yandan, Tofaş yetkililerinden alınan bilgiye göre, "Otomobil fiyatları Fiat'ın internet sitesinde  ayrıntılı bir şekilde görülebilir. Örneğin; Egea 1.4 Easy versiyonumuzun hurda teşvikli tavsiye edilen nakit anahtar teslim fiyatı Eylül ayında 73 Bin 900 TL iken Ekim ayında aynı otomobil, Euro6D emisyon seviyesi ile uyumlu yeni jenerasyon motor ile satışa sunulmuştur. Böylece otomobilin tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı 2 Bin 500 TL (yaklaşık yüzde 3) artış ile 76 Bin 400 TL olmuştur. Aynı otomobili Eylül ayında kredi ile almak isteyen tüketici, ortalama 50 Bin TL 24 ay vadeli kredi ile aylık 2 Bin 616 TL ve toplamda yaklaşık 86 Bin 690 TL ödeme yaparken, Ekim ayındaki kredi kampanyası ile aynı vade ve tutarda ayda 2 Bin 240 TL ile toplamda 84 Bin 660 TL ödemektedir. Tüketiciye, yeni emisyon seviyesine uyum kaynaklı maliyet artışına rağmen Eylül ayına oranla 2 Bin TL'lik avantaj sunulmaktadır."

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!