Otomobil anahtarı ile telefon görüşmesi nasıl yapılır?

Otomotiv yan sanayi tedarikçisi ve lastik üreticisi Continental, otomotiv sektöründe en çok rağbet gören trendler arasında yer alan araç erişimi, entegrasyon ve işletim konseptlerini Frankfurt'ta gerçekleştirilen 64. iaa international motor show'da sergiledi.

Otomobil anahtarı ile telefon görüşmesi nasıl yapılır?

Continental'in "Sürüşünüzü Basitleştirin' konsepti altında sunduğu ve dijital anahtarın akıllı telefona entegre edilmesiyle, cep telefonunu devrim yaratan akıllı bir otomobil anahtarına dönüştüren yaratıcı çözümü, fuar ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü.

Continental'in bu yeni "akıllı" çözümü, araç sahiplerinin araçlarını ve yetkilendirilmiş cep telefonlarını kaydedebilecekleri güvenli bir web sitesi aracılığıyla aktive ediliyor. SIM kart, otomobile erişim yetkisini kapsayan korumalı, kurcalamaya dayanıklı bir veri kaydını kapsıyor. Bu 'yakın saha iletişim (NFC) teknolojisi' veri alışverişine olanak tanıyor. Alıcılar aracın kapılarına veya bagaj kapağına takılırken, bir başka alıcı da akıllı telefonun koyulduğu yere yerleştirilebiliyor. Böylelikle yeni nesil cep telefonları kablosuz olarak şarj edilebiliyor ve motoru çalıştırabiliyor.

Cep telefonuna entegre edilen dijital anahtar aracın kapısını açmakla kalmıyor; aynı zamanda, sürücünün en çok dinlediği radyo istasyonunu, tercih edilen oturma pozisyonunu veya önemli telefon numaralarını içeren kişisel profiller oluşturabilmek üzere internet anahtarı haline de geliyor. Yerleşik bilgisayara da daimi erişim sağlayan bu sanal anahtar, böylelikle araç verilerini ekrana çağırıp yakıt durumunun veya şarj düzeyinin de kontrol edilebilmesini sağlıyor.

Cep telefonunu akıllı bir anahtara çeviren devrim niteliğindeki teknoloji, aynı zamanda hırsızlığa karşı da koruma sağlıyor. Otomobilin yetki haricinde hareket ettirilmesi halinde, cep telefonuna entegre edilmiş olan anahtar alarm veriyor. Aynı zamanda, otomobilden ayrılırken aracın konumunu kaydediyor ve GPS alıcısı sayesinde sürücünün tekrar park edilen yere yönelmesini sağlıyor. Üstelik, araç garaja park edildiğinde özel bir garaj çipi aracın kilidini açmaya, çalıştırmaya ve kilitlemeye de olanak tanıyor.

ZAMAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!