'Otel sahiplerinin başvurularını cuma günü alacağız'

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Cumadan itibaren kredi destek paketinden yararlanmak isteyen otel sahiplerinin başvurularını kabul etmeye başlayacağız." dedi.

'Otel sahiplerinin başvurularını cuma günü alacağız'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iflas eden İngiliz tur şirketi Thomas Cook'tan doğacak mağduriyetin önlenmesi için Türk turizmcilerine yönelik kredi destek paketi hazırladıklarını, otel sahiplerinin başvurularını cuma günü almaya başlayacaklarını bildirdi.

Bakan Ersoy, A Para kanalında canlı yayına katıldı. Bu yılki turist sayısını 50 milyondan 52 milyona revize ettiklerini belirten Ersoy, bu sayıyı da geçerek, 34 milyar dolarlık bir turizm geliri elde etmeyi öngördüklerini aktardı.

2023 yılı için 75 milyondan fazla turist, 65 milyar dolarlık turizm geliri hedeflediklerini anlatan Ersoy, bu sayılara ulaşmak için yeni kurulan Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı ile tanıtım bütçesini artıracaklarını, ulaşım altyapısını güçlendireceklerini, nitelikli personel için turizm meslek liselerindeki eğitimin kalitesini artıracaklarını vurguladı.

Ersoy, konaklama yatırımlarına yönelik yasal bir düzenlemeye gideceklerine işaret ederek, "Pansiyonlar 5 oda, otellerde 10 odanın üzerindeyse Turizm Bakanlığı İşletme Belgesi alınması mecburiyetini getireceğiz. Aşamalı bir şekilde bu tarz otellerin tamamının Turizm Bakanlığından işletme belgesi almasını sağlayacağız. Turizm Bakanlığı kontrolünde olduğu zaman hizmet kalitesi ve konsept kalitesi daha yüksek oluyor." diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!