Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ÖSYM'DE KOPYAYA JAMMERLI TEDBİR

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, KPSS'deki kopya skandalının ardından sınavlarda güvenlik tedbirlerini artırdıklarını, imtihanların yapıldığı 100 bin binaya sinyal engelleyici jammer cihazları koyacaklarını açıkladı.

ÖSYM'DE KOPYAYA JAMMERLI TEDBİR

 Bursa'da, Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 3. Uluslararası Proje Pazarı'na konuşmacı olarak katılan ÖSYM Başkanı Ali Demir, İHA muhabirinin sorularını cevaplandırdı. Sınavlarda kopya çekilmesini önlemek için olağanüstü tedbirler aldıklarını bildiren Demir, bomba imha uzmanlarının kullandığı sinyal bozucu cihazları imtihanların yapılacağı binalara yerleştireceklerini söyledi. Geçen sene KPSS'de yaşanan kopya skandalının ardından devreye sokulan güvenlik tedbirleri hakkında bilgi veren Demir, ÖSYM'yi ''Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'' adıyla yeniden yapılandıran kanun teklifinin TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edildiğini hatırlattı. Demir, sınav esnasında okullardaki bütün elektronik iletişim sistemini kaldırmak istediklerini belirtti.
Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte imtihanların yapılacağı binalara sinyal karıştırıcı jammer sistemlerinin yerleştirileceğini ifade eden Demir, "Bu kanun çıkarsa binalara jammer cihazları koymayı hedefliyoruz çünkü elektronik iletişimi tamamen durdurmalıyız. Bunun için büyük bir bütçe gerekmiyor. Bina başına birkaç bin dolarla sistemin faaliyete geçmesi mümkün. Bütün binalara bunu yapabiliriz" dedi.
Demir, kanunun göreve geldiklerinden bu yana gündemde olduğunu, önümüzdeki hafta Genel Kurul'da görüşülmesini beklediklerini söyledi.

BİNALARDA KUŞ UÇURTULMAYACAK
Binalarda sınav öncesi ve sınav sırasında sinyal karıştırıcı ve benzeri cihazların kullanılmasının yanı sıra genel kolluk görevlileri ile özel güvenlik görevlileri, herhangi bir emir veya karar olmasına bakılmaksızın adayların ve sınavın yapıldığı binaya girme hakkına sahip olan diğer kişilerin üstünü ve eşyasını teknik cihazlarla kontrol edecek.
Demir, 3. Uluslararası Proje Pazarı'ndaki konuşmasında ise, inovasyon ve AR-GE'nin önemi üzerinde durdu. Türkiye için inovasyonun bir çıkış yolu olduğunu vurgulayan Demir, teknik tekstilin Bursa'da çok iyi uygulanabileceğinin altını çizdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, "Teknik tekstil önemli. Hayatımızın bir parçası olan spor ve eğlence pazarı gibi alanlar teknik tekstilin etrafında dönüyor. Biz de bunun içinde yer almalıyız. Flament sektörünün liderliğini yapan Bursa, teknik tekstilin liderliğini de yapacaktır" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!