Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Osmanlıca ve Kur'an-ı Kerim kursları başladı

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokol gereği, Türkiye çapında olduğu gibi İnegöl'de de Osmanlıca ve Kuran-ı Kerim kursları açıldı.

Osmanlıca ve Kur'an-ı Kerim kursları başladı

Kent Müzesinde düzenlenen basın toplantısında açılan kurslarla ilgili bilgi veren Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, "Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokol gereği Türkiye çapında olduğu gibi İnegöl'de de bazı kurslar açacağımızı duyurmuştuk. Bununla alakalı Halk Eğitim Merkezimizde kurs başvurularını aldık. Osmanlıca ve Kuran-ı Kerim öğretimi üzerine kurslar açtık. Bu hafta itibariyle 13 tane kurs açtık. Bunların 6 tanesi Osmanlı Türkçe İmlası ve Osmanlıca Kolay Metinler adı altında 2 değişik kurs. 64 saatlik kurslarımızda 113 kursiyerimiz mevcut. Yine bu hafta itibariyle başlattığımız Kuran-ı Kerim'e giriş diyebileceğimiz 6 elif ba ve bir tecvit kursunda133 kursiyerimiz var. Toplam 284 kursiyerimizle bu hafta itibariyle eğitimlere başladık. Şu an yetişkinlere açtığımız kurslar var, okullar kapandıktan sonra öğrencilere yönelik kurslar açacağız. Şu an bu kurslarımızı 2 okulumuzda açmayı düşünüyoruz. Prof. Dr. Selçuk Yahşi İlköğretim Okulu ve Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi'nde bu kurslarımızı gündüz açacağız. Ben kursların açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kurs proje kapsamında gönüllü olan eğitmenler tarafından veriliyor. Yeterliliği bizim tarafımızdan denetlenen belgeli öğretmenler tarafından verilmekte ve ücret ödenmemektedir" dedi.
İnegöl Rehber Eğitim ve Kültür Derneği (REHBERDER) Başkanı Metin Tahirler ile Hayrat Vakfı İnegöl Temsilciliği yetkililerinin de katıldığı basın toplantısında, 1974 yılında kurulan Hayrat Vakfı'nın kendisini Kuran-ı Kerim ve kültürümüzün en temel esaslarından biri olan Osmanlıca'nın öğretimine adadığını belirten Hayrat Vakfı İnegöl Temsilcisi Süreyya Saltık, "O günden bugüne farklı mekanlarda bunuyapa gelmiştir. 1997 yılında Kültür Bakanlığı ile yapılan çalışma ile 5 bin kursiyerimiz olmuştu. Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı ile bu çalışmayı yapıyoruz. 250 merkezde Kur'an'ı Kerim konusunda hem elif-ba, hem de tecvit noktasında eğitim yapılıyor. Ayrıca 4 farklı modülde Osmanlıca eğitimleri de sürüyor. Osmanlıcanın ehemmiyeti hepimizin malumu. Geçmişe bizi bağlayan en önemli araçlardan biri Osmanlıca. Kıymetli üç aylara girmiş bulunuyoruz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!