Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Osmanlı müziğine bilimsel mercek

Türkiye'nin ilk Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Üniversitesi bünyesinde kuruldu.

Osmanlı müziğine bilimsel mercek

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Devlet Konservatuvarı Türk Musikisi İcra Heyeti Şefi ve Merkez Müdürvekili Gönül Paçacı, Türkiye'de işitsel yolla gelen çok zengin bir müzik mirasının bulunduğunu, buna rağmen genel olarak müzik varlığının tespiti amacıyla detaylı bir envanter çalışmasının yapılmadığını belirtti.
Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak üniversite bünyesinde rektörlüğe bağlı olarak Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezinin ocak ayında Resmi Gazetede yayımlanarak kurulduğunu kaydeden Paçacı, merkezin Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi.
Gelecek yıl konservatuvarın müzikoloji bölümünde Osmanlı Dönemi Karşılaştırmalı Müzik Lisansı programının açılacağını dile getiren Paçacı, ayrıca Osmanlı dönemi müziğiyle ilgili geniş bir ansiklopedi çalışmasını da yapacaklarını anlattı.
Böyle bir merkezin kurulmasında geç kalındığını, çünkü birçok bilgi ve kaynağın yok olduğunu, bilginin bulunmasında zorluk çekildiğini ifade eden Paçacı, ''Türkiye'de müzik çalışmaları çeşitli ideolojik yapıların tesirinde kalmış. Bu nedenle Osmanlı gibi büyük bir medeniyetin getirdiği müzik varlığı da tabii ki zamanla unutulmuş halkın gündeminden uzaklaşmış. Halbuki Osmanlı devletinin çeşitli dönemlerinde 600 makam oluşturulmuş. Makam konsepti önemli. Ancak bugün seslendirilen makam sayısı 100 civarında ama popüler olarak bilinen 10'u geçmez. Bu aslında zihinsel fakirleşmedir'' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!